Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TURİZM'DE BOOKING DEPREMİ
TURİZM'DE BOOKING DEPREMİ
TÜRSAB’ın başvurusu üzerine booking.com'un Türkiye'deki otellere yönelik faaliyetlerinin durdurulması Türk turizminde batma korkusu yarattı.
1 Nisan 2017, 17:02
TÜRSAB’ın başvurusu üzerine booking.com'un Türkiye'deki otellere yönelik faaliyetlerinin durdurulması küçük otellerde endişe yarattı.

TÜRSAB’ın başvurusu üzerine booking.com'un Türkiye'deki otellere yönelik faaliyetlerinin durdurulması kararınıdeğerlendiren otelciler bir yandan gelişmeleri takip ederken, bir yandan da otelcileri mağdur etmeyecek bir çözüm bulunmasını istiyor.

Habertürk Gazetesi’nden Eren Güler’e konuşan otel yöneticilerinin ortak kanısı bu dönemde böyle bir uygulamanın yersiz olduğu.

Türkiye Küçük Oteller Derneği (TÜRKODER) Başkanı Mehmet Çelik, şu anda bir belirsizlik olduğunu ve gelişmeleri takip ettiklerini söyledi.

Küçük otellere ağır darbe

Devletin haklarını savunmasının doğal olduğunu ve bunu saygı ile karşıladıklarını söyleyen Çelik, "Ancak tam da sezon başlarken en büyük satış kanalının kapatılması küçük otellere ağır bir darbedir. Devletin yaptırımına karşı değiliz fakat mağdur olmamak istiyoruz" dedi.

Sektörün zaten yeteri kadar sıkıntı içerisinde olduğunun altını çizen Çelik, aklıselim dahilinde ortak bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Küçük otellerin çok büyük bir kısmının booking.com ile çalıştığını ve bu sistem üzerinden ciddi oranda rezervasyon aldıklarını anlatan Çelik, "Bu karar turizmcileri endişelendirdi. Yerli turistte bir kafa karışıklığı yaratacak ve denge bozulacak" diye konuştu.

Bazı modası geçmiş sistemler yasaklarla yaşatılamaz

Derneğin eski başkanı Faruk Boyacı da günümüzde internetten satış gerçeğini yadsımanın mümkün olmadığını belirtti. Booking.com'un dev bir yapı olduğunu ve çok yaygın olduğunu anlatan Boyacı, "Sonuçta bu tip kanallar bir şekilde devam edecek. "Olmasın da iş sadece acentalar üzerinden yürüsün" demek günümüze aykırı. Bazı modası geçmiş sistemler yasaklarla yaşatılamaz" dedi. Acentaların da kendi açısından haklı taraflarının olduğunu belirten Boyacı, "Haklı gerekçeleri olabilir ama bu iş böyle olmaz. Nehirleri geri akıtamazsınız. Turizm internetle birlikte yürüyor" diye konuştu.

Booking olmadan turizm olmaz

Talimhane Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Öztanık, söz konusu kararın geçici olmasını umduğunu belirterek, "booking.com olmadan turizm olmaz. Onları piyasa regülatörü olarak düşünmek lazım. Sonuçta ben kendi otellerim için web siteme ciddi yatırım yapmama ve komisyonsuz rezervasyon almama rağmen booking.com'un sektör için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Müşteriler booking.com gibi sitelerde karşılaştırma yapıp otellere bakıp sonra da gelip bizden rezervasyon yapıyorlar" dedi.

Booking.com’un rakibinden destek geldi

Booking.com'un yerli versiyonu olan Otelz'nin ana yatırımcısı Orkun Tekin de karardan dolayı şaşkın olduklarını söyledi. Bunun oteller için kötü bir haber olduğunu ifade eden Tekin, "Biz onlarla rekabet içerisindeyiz ama işin daha doğru bir şekilde çözülmesi lazım. Sonuçta Türklerin yarattığı tahminen 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arası bir pazar var. Otellerin mağduriyetinin giderilmesi için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

İstediğimiz bu değildi

Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu Üyesi Müberra Eresin, rekabeti bozan unsurların düzeltilmesi gerektiğini ancak bu kararın çok ağır olduğunu belirterek, "Otelciler olarak hiç mutlu değiliz, istediğimiz bu değildi. Booking.com rezervasyon aldığımız yegane kanallardan biri. Biz orada bazı otellerle yaptıkları 'en düşük fiyatı bize verebilirsiniz' şeklindeki ifadenin kaldırılmasını istiyorduk. Rekabete aykırıydı evet, tüm dünyada böyleydi ama artık değiştiriyor. Booking.com da bu tür sözleşmeleri kaldırmaya başlamıştı" dedi.

Almanya ve Fransa'da da benzer davalar olduğunu ifade eden Eresin, "Orada da rekabet davaları kazanıldı ama kapatma kararı verilmedi. Bizim de rekabeti bozan maddeleri çıkarmamız lazım, faaliyetinin durdurulmaması gerekiyor" dedi.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 35 MİLYAR TL. KİMLERE GİTTİ ? Çiğdem Toker
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 GELDİ ÇATTI SEÇİM
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SÖZLER VE YAZILAR
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KABULLENMİŞ GÖZÜKMEK
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

TÜRKİYE SEÇİME GİDİYOR CUMHURBAŞKANI OYUN KİME ?EN ÇOK OKUNANLAR