Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ANTALYA VALİSİNİN KOKSAKİ AÇIKLAMASI
ANTALYA VALİSİNİN KOKSAKİ AÇIKLAMASI
Rusya'dan Türkiye'ye "Koksaki" uyarısı yapıldı Antalya valiliği olayla ilgili açıklama yaptı. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'nun Türk sağlık makamlarına yollanan bir mesajla, Başta Antalya olmak üzere ,tatil bölgelerinde etkili olduğu iddia edilen bir virüs konusunda ayrıntılı bilgi ve önlem istediği açıklandı.
9 Ağustos 2017, 16:36
 
 
Rus medyasında son günlerde çıkan haberlerde, Antalya otellerinde “Koksaki” adı verilen bir tür salgın hastalık nedeniyle Rus turistlerin sağlık sorunları yaşadıkları öne sürülmüştü.
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kentte salgın durumunun söz konusu olmadığını belirterek, “Koksaki bir viral durum. Türkiye'de zaten çiçek hastalığının bir türevi olarak biliniyor.
 
Türkiye çiçek hastalığını yıllar önce ortadan kaldırmış bir ülkedir. Münferit olarak gözüken hastalık da, hastaların kendi ülkelerinden getirdiği virüslerden kaynaklanan problemlerdir. Çok münferit olaylardır” dedi.
 
“KESİNLİKLE SALGIN YOK”
Antalya'da 1 milyon yatak kapasitesinin olduğunu kaydeden Vali Karaloğlu, “Böyle bir salgın durumu olsa binlerce insanın sağlık kuruluşlarına müracaat etmesi gerekiyor. Böyle bir durum Antalya'da söz konusu değil. Sadece birkaç münferit olay var. Sağlık kuruluşlarımızın otellerimizde yaptığı çalışmalar neticesinde daha çok misafirlerimizin kendi ülkelerinden ya da gelirken uçakta veya havalimanından getirdiği viral bir olay. Antalya'da otel ve tesislerimizi ilgilendiren bir salgın durumu kesinlikle söz konusu değildir” ifadelerimi kaydetti.
 
“RUS TURİSTLER, TATİLLERİNİ GÖNÜL RAHATLIĞI İLE GEÇİREBİLİRLER”
Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada ise “Antalya ve sahil bölgelerinde bir salgın olduğu, Ukrayna ve Rusya'da sosyal medyada üzerinden bu tür haberlerin yayıldığı belirtilmiş ve salgın olup olmadığı sorulmuştur. Bakanlığımız, konuyu en üst düzeyde hassasiyetle ele alıp incelemiştir. Daha önce Ukrayna Ulusal Noktalarından da konuyla ilgili talep intikal etmiş, kendileri bilgilendirilmiştir.
 
Rus makamlarından Bakanlığımıza henüz resmi bilgi talebi gelmiş değil
 
Salgın iddiası, Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yerinde incelenmiş olup, sadece 7 Ukrayna uyruklu turistte el, ayak, ağız hastalığı düşündüren deri lezyonlarına rastlanmıştır. Bakanlığımız, bu tarz vak'aların her dönem, her yerde görülebilen münferit vak'a cinsinden olduğunu değerlendirmektedir. İlgili birimlerimizin yaptığı inceleme ve değerlendirmelere göre kesinlikle bir salgın hastalığı söz konusu değildir. Rusya'da sosyal medya mecralarında yayılan haberlerin spekülatif olabileceği değerlendirilmekte olup, Rus turistleri, tatillerini gönül rahatlığı ile geçirebilirler” denildi.
 
KOKSAKİ VİRÜSÜ NEDİR?
Koksakivirüsler insanların sindirim sistemlerinde yaşayıp çoğalan ve dışkı ile yayılan bir virüs ailesinin üyesidir. Çoğu kez hafif soğuk algınlığı semptomlarına neden olurken bazen de ateşli ağır hastalık belirtilerine de yol açabilmektedir.
Koksakivirüslerin neden olduğu hastalıklar ve belirtiler:
Koksakivirüslerin neden olduğu belirtiler çok geniş bir yelpazede incelenebilir. Çoğu hasta belirtisiz veya hafif belirtilerle seyreden viral üst solunum yolu enfeksiyonları ile seyrederken bazen de ani yükselen ateş, el, ayak ve ağız hastalıkları, boğaz ağrıları, baş ve kas ağrıları; karın ağrısı ve kusma ile ilerleyebilir

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR