Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UKRAYNA'DA KEŞF EDİLMEMİŞ BİR VAHA
UKRAYNA'DA KEŞF EDİLMEMİŞ BİR VAHA
Sokakların yerinde dar kanalların bulunduğu, suların içindeki ağaçlarında lezzetli elmaların yetiştiği, sekiz farklı balık ile yapılan balık çorbası ile ünlü Ukrayna’nın büyüleyici şehri Vilkove.
26 Ekim 2020, 20:28
 
Odessa Bölgesinin güneyinde yer alan Vilkove aynı zamanda “Ukrayna’nın Venedik’i” olarak bilinir. Bu küçük ve şirin şehir, tam olarak nehir ile Karadeniz’in bağlantı noktası olan Tuna Deltasında konumlanmaktadır. Bu şehir, çamur ve kilden oluşturulan ve muhteşem körfezler tarafından çevrelenen, insan yapımı şirin adalardan oluşmaktadır.
 
image
 
Şehrin eski kısmı su üstünde yer alır. Bu şehirde sokaklar aslında kanallardır ve insanlar çoğu zaman şehir içinde en yaygın ulaşım aracı olarak yerel gondolları veya motorlu botları kullanırlar.
 
“Erik” olarak adlandırılan kanallar, dar ve sadece 1-2 metre genişliğindedir. Bu tür kanallar şehrin yaklaşık %50’lik kısmını oluşturur. Böylelikle, şehrin bir noktasından başka bir noktasına tekne ile gitmek mümkündür.
 
image
 
Kanallar ve evler boyunca, ahşap kaldırımlar yer alıyor. Kanallar üzerine basit, doğal görünümlü ahşap köprüler inşa edilmiştir.
 
Vilkove’nin doğasındaki özgünlük nüfus yapısında da görülmektedir. Vilkove, Lipovanlar adındaki bir topluluğun en yoğun yaşadığı şehirdir. Bu grup Don ve Zaporijya Kazakları tarafından kurulmuştur. Rus Ortodoks Kilisesi’ne muhalefet gösterince, baskılar nedeniyle 18. yüzyılda, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde olan buraya göç etmiştir.
 
image
 
Şehrin şu anki ismi bulunduğu coğrafi konumundan gelmektedir. Aslında, Vilkove ismi Ukraynaca bir kelime olan “vila” (yaba, dirgen) kelimesinden türemiştir.
 
Halkın yiyecek ihtiyaçları genellikle küçük adalardaki bostanlardan sağlanmaktadır. Şehir yıl boyunca yetişebilen çileğiyle ve Novak adındaki üzümüyle meşhurdur. Bu üzümün özelliği sulak yerde ince kum üzerinde yetişmesidir. Bu üzümlerden yumuşak tadıyla ünlü şarap üretilmektedir. Şehrin ünlü yemeği ise sekiz farklı balıktan hazırlanan “uha” adındaki balık çorbasıdır. Ayrıca yerel havyar ve kökleri sulara ulaşan ağaçlarda yetişen elmalar da şehrin ünlü meyvelerindendir. Yöre halkı için en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Ukrayna, Rusya ve diğer ülkelerden insanlar buraya sadece balık yemek için bile gelmektedirler.
 
image
 
Vilkove’nin başlıca cazibe merkezi, yaklaşık 50 bin hektar alan kaplayan ve Avrupa’nın en büyük bataklık bölgelerinden olan Tuna Doğa Koruma Alanıdır. Bu rezervin Romanya’daki kısmı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine eklenmiştir.
 
Tuna Nehri, uzunluğu Avrupa’da akışının ters yönünde hesaplanan tek nehirdir. Tuna’nın Karadeniz ile birleştiği nokta, diğer bir deyişle, nehrin başlangıç noktası olan bu şehir, 0 km olarak kabul edilir. Turistlerin, bu başlangıç yerine gitmek için birkaç noktadan geçmeleri gerekmektedir. Burada Novak şarabıyla birlikte bir akşam yemeğini oldukça uygun fiyata harika bir manzara eşliğinde yiyebilirsiniz.
 
image
 
Burada korunan yüzlerce tür, nadir bulunan bitkiler, egzotik hayvanlar ve birçok farklı balık türü Ukrayna’nın nesli tükenmekte olan canlı türleri listesinde yer alır. Bu rezervde yaşayan ve buradaki doğanın korunmasını sağlayan ve burayı kelimenin tam anlamıyla cennete dönüştüren kuşlar bu rezervin en önemli canlılarıdır. Burada, Avrupalı beyaz pelikanlar, kazlar ve beyaz kuyruklu kartalları görmeniz mümkündür.
 
Vilkove’yi ziyaret ederseniz, kiralık tekneler ile kanal turuna çıkın. Göçmen kuşların toplanma alanlarını ve Tuna’nın denize döküldüğü “0” noktasını ziyaret edin.
 
Odessa’dan Vilkove’ye acentelerin düzenlediği turlarla gidebilirsiniz. Turlarda genellikle bir gece Vilkove’de kalınmaktadır. Kendiniz gezmek isterseniz Odessa’daki otobüs terminalinden Vilkove’ye otobüsler kalkmaktadır.
 
Şeffaf Gazete

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 FİYATLAR NEDEN ARTTI ? Yalçın Doğan
Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 BODRUM KÜLLİYE DEĞİL HASTANE BEKLİYOR
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS & CYPRUS 5 '' Kıbrıs'da 2 İranlı kız ''

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR