Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
ALTCOİN SEZONU BAŞLIYOR
29 Mayıs 2024, 10:20
 
Bir devir bitiyor da bir diğeri mi başlıyor? Halvinge kadar Bitcoin’in ne olacağını, bugün Bitcoin (BTC) alanların önümüzdeki 10 yıl içinde ne kadar kazanacağını tartışan küresel uzmanlar, şimdi de gözünü altcoinlere dikti. Ünlü coin analiz şirketleri, altcoin fiyatlarının önümüzdeki yıllarda ne olacağına dair rapor üzerine rapor yayınlamaya başladı.
 
"Zaman gösterecek"
 En iddialı çıkış, CryptoQuant’tan geldi: “Altcoin sezonu başlıyor!” Şirket analistleri, Bitcoin’den sonra gelen en ünlü kripto para birimi olan Ethereum (ETH) göstergelerinde meydana gelen bir trende dayanarak “kripto para birimi sektörü için yakında bir altcoin sezonunun gelebileceğine” dikkat çekti.
 
Analistlerin yorumu şöyle: “ETH'nin son zamanlarda türev piyasası sözleşmelerine orijinal kripto para biriminden daha fazla ilgi duyduğunu gösteriyor.Bunun arkasındaki itici faktörlerden biri, varlık için spot borsada işlem gören fonların (ETF'ler) onaylanmasıyla ilgili haber döngüsü olabilir.
 
ETH'nin son zamanlarda BTC'den daha fazla spekülatif ilgi görmesinin yanısıra, sözleşme açan kullanıcıların daha fazla kaldıraç almaları nedeniyle daha yüksek riske girdikleri de görülüyor. Ethereum'un fiyatı mevcut aralıkta konsolidasyona devam ederse, altcoin sezonunun beklenenden daha erken başlaması çok muhtemel. Trenddeki bu değişim göz önüne alındığında, yakın gelecekte piyasada işlerin nasıl gelişeceğini zaman gösterecek.”
 
"Üç katına çıkacak"
AMBcrypto da son iki hafta içinde alternatif kripto para birimlerinin kolektif piyasa değerinin üzde 10’dan fazla artarak, 1.1 trilyon dolara yükselmesine dikkat çekti. Trader Tardigrade’e göre de sektördeki yükseliş, potansiyel olarak altcoin piyasa değerini “üç katına” çıkaracak.
 
15 trilyon dolar iddiası
Altcoin piyasa değerinin geçtiğimiz nisan ayının başından bu yana en yüksek haftalık kapanışını kaydetmenin eşiğinde olduğuna işaret eden Rekt Capital analistleri de şu yorumda bulundu: “Böyle bir hareket, piyasaya hakim olan yükseliş hissini doğrulayabilir ve muhtemelen altcoinler genelinde hızlı fiyat artışlarının damgasını vurduğu yeni bir alt sezonu tetikleyebilir.” MN Trading'in kurucusu Michaël van de Poppe ise “Toplam piyasa değeri mevcut rakamlara göre yüzde 450 artışla 15 trilyon dolara çıkabilir” diyerek el artırsa da hatırlatmakta yarar var: Bu, bir yatırım tavsiyesi değildir…
 
Kripto piyasasını endişelendiren transfer
Kripto para piyasası, 10 yıl önce iflas eden Mt. Gox borsasına ait cüzdanlarda yaşanan hareketliliğin ardından sert düşüş kaydetti. 2011’de siber saldırıya uğrayan ve 2014’te iflas eden Japonya merkezli Mt. Gox borsasına ait cüzdanlar harekete geçti. Borsaya ait cüzdanlardan 7.2 milyar dolarlık 107 bin Bitcoin transfer edildi. İşlemler, Mt. Gox'un soğuk cüzdanlarında 5 yıldan daha uzun süre sonra yaşanan ilk hareketlilik oldu. Ardından kripto piyasası kırmızıya büründü. 70 bin 700 dolara kadar yükselen Bitcoin, yüzde 5'e yakın düşüşle 67 bin 400 dolara kadar geriledi. 4 bin dolar sınırında seyreden Ethereum ise 3 bin 820 dolara düştü.
 
107 bin Bitcoin neden taşındı?
Kripto piyasasında Mt. Gox transferleri, borsanın alacaklılara yapacağı geri ödeme planının bir parçası olarak yorumlandı. Mt. Gox'un kayyumu, tasfiye süreci ilerledikçe alacaklıların 31 Ekim'e kadar temel, ara ve erken toplu ödemeleri görmeleri gerektiğini söylemişti. Geri ödeme planı kapsamında ocak ayında alacaklıların kimlik doğrulama süreçleri başlamıştı. Mt. Gox'un 127 bin alacaklıya 9.4 milyar dolar değerinde Bitcoin borcu olduğu belirtiliyor.
Emre Ergül - Dünya

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BİTMEYEN TUTKUDUR SEVENİNE BODRUM

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR