Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
3 Temmuz 2024, 21:10

Kıymetli Galatasaraylılar; Cumartesi günü önemli bir genel kurul var. Bu genel kurulda mevcut yönetimimiz, başta Florya olmak üzere taşınmazlar için yeni bir yetki talebinde bulunacak.

Galatasaray'ın elindeki en önemli varlık olan ve Galatasaray'ın geleceği olan Florya arazisi ile ilgili talep edilen yetki 2022 genel kurulunda verilen yetkiden farklı olup, yetki metninden net bir şekilde bu husus anlaşılabilmektedir.image

Mezkur yetki talebi açıkça hukuki dayanaktan yoksun ve mesnetsizdir. Şöyle ki;

1) Yetki Tüzüğümüzün 145. maddesi uyarınca talep edilmiş olmasına rağmen, 145. maddede aranan " plan, proje, maliyet, süre, yapılabilirlik ve maliyet hesabı " gibi belgeler sunulmamıştır. Tüzüğümüzün 145. maddesinin 2. fıkrası uyarınca " Bu belgeler sunulmadan Genel kurulda taşınmazlar için görüşme yapılamaz ve karar verilemez. "  ve bu emredici bir düzenlemedir. Bu belgeler sunulmadığından florya arazisi ile ilgili Tüzüğün 145. maddesi uyarınca görüşme yapılamaz ve yetki verilemez. Bu hususu Genel kurulu yönetecek olan  Divan kurulunun re'sen gözetmesi gerekir.

2) Verilecek olan yetkinin sınırları net bir şekilde çizilmiş ve betimlenmiş olmalı, hiçbir duraksamaya yer vermeyecek şekilde açıkça ortaya konulmuş olmalıdır. Florya arazisinin yapılış yöntemi; kat karşılığı inşaat sözleşmesi, hasılat paylaşımı sözleşmesi, Galatasaray'ın bu taşınmazı yapılacak ihale ile işi yüklenecek olan taşeronlar vasıtasıyla kendisinin yapması veya taşınmazın satılması şeklinde olabilir. Yetki talebine bakıldığında; hangi yöntemin uygulanacağı belirsizdir. Yani kat karşılığı mı, hasılat paylaşımı mı, Galatasaray'ın taşeronlar vasıtasıyla kendisinin yapması mı söz konusu olacak, belirsizdir. Yetki talebi kesin ve net olmalıdır. Yönetim kurulunun Galatasaray'ın geleceği olan ve elindeki en önemli arazisi olan Florya'yı hangi yöntemle yapacağını net bir şekilde Galatasaray'ın vicdani olan genel kurul üyelerine anlatması gerekir ve buna göre yetki talep etmesi gerekir. Aksi halde alınacak yetki soyut, genel, sınırları ve yöntemi belirlenmemiş, genel kurulun iradesini değil yönetim kurulunun keyfi takdirini yansıtır mahiyette bir yetki olur. Bu yönüyle alınacak yetki hukuken ve fiilen kabul edilebilir mahiyette değildir. 

image

3) Florya arazisine ilişkin yukarıda saydığımız yöntemlerden kat karşılığı veya hasılat paylaşımı yöntemi benimsenecekse; yetki talebine bu konuda yönetim kuruluna verilecek olan yetkinin sınırları ve çerçevesi derc edilmiş olmalıdır. Galatasarayın en büyük tramvarından biri olan Riva arazisi ile ilgili Galatasaray'ın payı %20 olup, sözleşmede bağımsız bölümlerin natamam yapılması kararlaştırılmıştır. Bir başka anlatımla yüklenici ile emlak konut arasındaki sözleşmede paylaşım oranı %75 yüklenici, %25 emlak konut şeklindedir. Emlak konut ile Galatasaray arasındaki sözleşmeye göre ise bu %25'lik oranın%80'i Galatasaray'a kalmaktadır. Yani Galatasaray toplamda rivayı %20 ile vermiştir. Bu % 20'lik oran natamam ve kaba inşaat üzerinden paylaşıma esas alınacaktır.

Galatasaray ince işçilik ve anahtar teslimine esas olacak şekilde yapılacak inşai çalışmalardan ise hiçbir şekilde hak talep edememektedir.

Emsal artışı ile birlikte inşaat alanı 310.000 metrekareden 400.000 metrekareye yükseltilecekti, bu taahhüt edilmişti ve fakat gerçekleşmedi. Bu taahhüdün gerçekleşmemesi nedeniyle 90.000 metrekarelik alandan mahrum kalındı. Yine taraflar arasındaki sözleşmeye göre; düşler vadisi projesi 22 Eylül 2023 tarihinde teslim edilmeliydi. Halihazırda 3. Etap tamamlanmadığı gibi, kısa vadede tamamlanması ve satışa çıkması da çok mümkün görünmüyor. Bu konuda emlak konut ile yüklenici arasındaki sözleşmeye istinaden; temerrüt ihtarı, teminatın irat kaydedilmesi, Galatasaray'ın uğradığı zararların tazmini, cezai şartın talep edilmesi gibi Galatasaray'ın hak ve menfaatlerini koruyacak hiçbir hukuki aksiyon da alınmamıştır. Galatasaray Rivada yaklaşık 300 milyon dolar zarara uğramıştır.

Son tahlilde 6 Temmuz 2024 tarihinde gerçekleşecek olan yetki Genel kurulunda istenilen yetki Tüzüğün 145. maddesine aykırı olup, yöntem ve paylaşım oranı İhtiva etmemesi nedeniyle ucu açık, soyut ve belirsiz bir yetkidir.

Bu haliyle Florya arazisine ilişkin yetkinin verilmesi halinde, Galatasaray'ın elindeki son ve en değerli taşınmazın da heba olabilecektir,  bu durumda kulübümüz telafisi imkansız zararlara duçar kalabilecektir. Bu haliyle bu yetkinin verilmesi hukuka uygun değildir.

Florya'ya ilişkin yetkinin ayrılarak yukarıdaki hukuki gerekçe ve kriterleri de taşıyacak şekilde yeniden genel kurulun onayına sunulması gerekir. Bu konuda fikri takip ve farkındalık yaratmak genel kurul üyelerinin tarihi ve vicdani sorumluluğudur. Selam ve saygılarımla.

image

Rezan Epözdemir / Avukat

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BİTMEYEN TUTKUDUR SEVENİNE BODRUM

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR