Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PARK ORMAN RANT ORMAN OLDU
PARK ORMAN RANT ORMAN OLDU
Nazlı Ilıcak 1490 dönümlük Park Orman arazisinin ihalesiz kiraya verilmesiyle ilgili kritik değerlendirmelerini köşesine taşıdı.
20 Temmuz 2014, 09:14

 

İşadamları Serdar Bilgili ve Ferit Şahenk’in 29 yıllığına kiraladığı Fatih Ormanı’nda yapmayı planladığı restoran ve bungalovların yer aldığı proje tepkiyle karşılanmıştı. ı.

İstanbulun Akciyeri olan Fatih Ormanı içinde yer alan ve her zaman birilerine peşkeş çekilen Park Orman yine gündemde ,hemde büyük rant olarak İşte Nazlı ılıcak'ın o yazısı

Kupon arazilerle rant sağlayanlar

Tayyip Erdoğan “Kupon arazileri bana bildireceksiniz” diye TOKİ Başkanı Haluk Karabel’i haşlamıştı. Aldığımız bilgilere göre, İstanbul’da birçok “kupon arazi” çaktırmadan imara açılıyor.

Ali Ağaoğlu’na ait Maslak-1453 Projesi kapsamında, Fatih Ormanı mesire yerinde yapılaşma imkânının doğması, kamuoyunun gündemine taşınmış, tartışma büyüyünce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, böyle bir izin verilmediğini ve verilmeyeceğini açıklamak zorunda kalmıştı. Maslak-1453 Projesi bağlamında, Fatih Ormanı mesire yeri yapılaşmadan kurtarıldı ama hemen bitişiğindeki Park Orman imara açılıyor.

image

1490 dönüm büyüklüğündeki Park Orman’a önce 2008 yılında “Tabiat Parkı” statüsü kazandırıldı. 2011 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, devlet ormanı niteliğindeki tabiat parklarını imara açma yetkisi verildi. İstanbul’da orman içi dinlenme yeri (mesire yeri) statüsünde halkın kullanımına sunulan 20 değişik yerdeki toplam 15 bin 140 dönüm büyüklüğündeki devlet ormanı, “Tabiat Parkı”na dönüştürüldü. Böylece, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açılmalarının yasal dayanağı oluşturuldu.

Sadece yeşilin katli, ormanın tahribatı söz konusu değil. Ayrıca, kupon arazilerin bazı firmalara peşkeş çekilmesiyle de karşı karşıyayız. İstanbul’daki Belgrad Ormanı’nın bir parçası olan 1490 dönüm büyüklüğündeki Park Orman Tabiat Parkı’nın işletme hakkı 10 Aralık 2010 tarihinden itibaren, 29 yıl süreyle Ege Turizm ve Gayri Menkul Yatırımları AŞ’ye davetiye yolu ve pazarlık usulüyle, yıllık 740 bin liraya kiralandı. Yanlış okumadınız… Yedi yüz kırk bin lira… Bu arazi, kiralama işleminden 2 yıl sonra imara açıldı. Arazinin devrinden önce imar izni bulunsaydı, herhalde kira bedeli çok daha yüksek olurdu.

Ege Turizm ve Gayri Menkul Yatırımları AŞ. kiraladığı bu arazide, “Kamping” adı altında, tıpkı Kemer Country örneğinde gördüğümüz gibi bungalovlar (villa-kır evi) inşa edecek ve tabii büyük rant sağlayacak. Orman Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü’nün “Çevre katliamı olur. Milli Parklar ve Orman Yasası’na aykırı” diye rapor vermesine rağmen, onaylanan projeye göre, Park Orman’ın yaklaşık 200 dönümlük alanına çok amaçlı salon (2 kat 1520 metrekare), kapalı otopark (5 kat), İdare binası ve Kamping alanı (Her biri 200 metrekare olan 108 adet bungalov, 2 adet kır kahvesi) inşa edilecek. Firma bununla yetinmedi… İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, 15 bin kişilik konser alanı ve spor kompleksi tesisi yapmak amacıyla da müracaatta bulundu. Bu arada, çok amaçlı salon, kapalı otopark, idare binası ve kamping alanı projesinin onanmasında yaşanan sorunların, “konser alanı ve spor kompleksi tesisleri” projesinde de tekrarlanmaması için, önceki projeye karşı çıkan Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Haluk Özder ile Şube Müdürü Umut Cebeci görevlerinden uzaklaştırıldı.

Son bir nokta: İstanbul Tuzla ilçesinde bulunan 1600 dönüm büyüklüğündeki Hacet Deresi orman içi mesire yeri de Orman Bakanlığı tarafından, 2012’de Tabiat Parkı’na dönüştürüldü; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da imara açıldı. Park Orman’da yaşanan yapılaşma sürecinin bir benzerine, Hacet Deresi Tabiat Parkı’nda da şahit olmaktayız.

AK Parti hükümeti, “Korunan alanları artırdık” diyor ama aksine, “Tabiat Parkı”na dönüştürmek suretiyle binlerce dönüm araziyi imara açtılar. Kamuoyu, “Tabiat Parkı” ismini duyunca, bu tanımın her türlü imar ve yapılaşmayı engellediği düşüncesine kapılıyor. Eskiden böyleydi fakat artık tam aksi bir uygulama var. Orman arazileri önce Tabiat Parkı yapılıyor, sonra tanıdık firmalara kiralanıyor, ardından da imar imkânı yaratılıyor. Hatırlı işadamları kupon arazilerde büyük rant sağlıyor.

Nazlı Ilıcak BUGÜN


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 SORUN SİSTEMDE Mİ? KÜLTÜRDE Mİ? Emre Alkin
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ŞÖHRET

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR