Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PİNA'DA FİDAN YERİNE VİLLAR DİKİYORLAR
PİNA'DA FİDAN YERİNE VİLLAR DİKİYORLAR
Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Meşelik Mahallesi'nde Pina Yarımadası olarak bilinen kızılçam ormanlarının bulunduğu bölgede yaşanan büyük yangından sonra yapılmaya başlanmış 3 dev otel açılmıştı.Bölge halkı devam eden otel ve villa inşaatlarına karşı çevre katliamı yapılarak yaşam alanlarının yok edildiğini belirtip tepki gösteriyor.
25 Şubat 2024, 14:59
 
Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Meşelik Mahallesi'nde kızılçam ormanlarının bulunduğu bölgede yaşanan büyük yangından sonra yapılmaya başlanan otel ve villa inşaatlarına karşı yöre halkı, yaşam alanlarının yok edildiğini belirtip tepki gösteriyor.
 
Milas’ta koruma altındaki Halep çamı ormanlarında çıkan yangınlardan sonra bölgede 5 bin yatak kapasiteli 3 lüks otel yapıldı.Şimdi de tapuda orman alanı olarak görünen 25 bin metrekarelik komşu araziye villalar inşa ediliyor.
 
Tapu kayıtlarında orman alanı olarak görünen 25 bin metrekarelik komşu Hazine arazisini Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tahsis eden Lujo’nun sahibi Serkoç Otelcilik, turistik tesis görünümlü 28 villa inşa etmeye başladı.
 
Büyüklükleri 580 ile 680 metrekare arasında değişen deniz manzaralı lüks konutlarda balkonda jakuzi ve güneş yatağı, ısıtılmış özel havuz, özel güneşlenme alanı yer alıyor.
    image
 
FİDAN YERİNE LÜKS VİLLAR DİKİYORLAR
Yanan alanlara fidan yerine villalar dikilmesine sivil toplumun sert tepkisine neden oldu. Bölgede yaşayanlar “Halkın yaşam alanları yavaş yavaş yok oluyor” dedi.
 
       image
 
ÖNCE YANGIN SONRA YAPILAŞMA 
15 Temmuz 2007 tarihinde, Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Meşelik Mahallesi'nde kızılçam ormanlarının bulunduğu bir bölgede yangın meydana geldi. Yangın sonucunda 250 hektarlık ormanlık alan ile yaklaşık 30 hektar tarım arazisi ve zeytinlik kül oldu.
 
"TOHUM SERPİP FİDAN DİKECEĞİZ" DEDİ DEV BİNALAR DİKİLDİ
O dönemde Muğla Orman Bölge Müdürü olan ve daha sonra AKP'den Antalya Milletvekili seçilen İbrahim Aydın, yangın sonrası yaptığı açıklamada, "Ormanlık alanlar ve imar planları net bir şekilde belirlenmiştir. Yanan alanların ne 2B kapsamında değerlendirileceğini ne de imara açılacağını kesinlikle söyleyebilirim. Ekim ayında yağacak ilk yağmurlarla birlikte alana tohum serpimi ve fidan dikimi gerçekleştirerek bölgeyi yeniden yeşillendireceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Bu açıklamanın üzerinden çok zaman geçmeden, yanan alanın bir kısmı imara açılarak değerlendirildi.
2012 yılında La Blanche Island, 2016'da Titanic Deluxe Bodrum ve 2018'de Lujo Bodrum isimli özel imarlı çok katlı devasa otellerin bölgede açılmasıyla, yangın sonrası yanan arazilerin bir bölümü turizm amaçlı kullanıma sunulmuş oldu.
    image
 
BİNLERCE METREKARELİK ARAZİYE VİLLALAR DİKİLİYOR
Pina yarımadasındaki betonlaşma iktidarın orman alanlarını betonlaştırmanın simgesi oldu. Cennet parçası bölgede inşaat ve ranta bağlı büyüme hırsı bitmiyor. Son günlerde Pina'da tekrar inşaat sesleri yükseliyor.
 
Tapu kayıtlarında orman alanı olarak görünen 25 bin metrekarelik komşu Hazine arazisini Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tahsis eden Lujo’nun sahibi Serkoç Otelcilik, turistik tesis görünümlü 28 villa inşa etmeye başladı. Büyüklükleri 580 ile 680 metrekare arasında değişen deniz manzaralı lüks konutlarda balkonda jakuzi ve güneş yatağı, ısıtılmış özel havuz, özel güneşlenme alanı yer alıyor.
image
 
LUJO İNŞAAT İDDİALARINI DOĞRULADI
Lujo Otel İdari İşler Müdürü Necmettin Bozan basına yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu arazi 25 bin metrekare ve Orman Bakanlığı’ndan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na turizm alanı olarak tahsis edildi. Biz de 2021 yılında burayı tahsis olarak aldık. 2022 yılında bölgedeki çıkan büyük yangınlar nedeniyle projeyi ertelemiştik. Ardından Turizm Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Milas Belediyesi’nden inşaat ruhsatlarını ve tüm izinleri alarak projeye başladık.."
 
           image
 
La Blanche Island Hotel de boş durmadı 
Villa inşaatlarının devam ettiği Lujo Hotel’in komşusu olan La Blanche Island adlı otelde de peyzaj alanlarının yerini kısa bir süre önce villalar aldı. Geceliği ortalama 75 bin lira olan villaların onaylı projesine uygun olduğunu söyleyen otelin sahibi ve işletmecisi Kadir Çankırı şöyle konuştu: "Biz otelin inşaatını yaparken gerekli ÇED raporlarını aldık. Projenin ruhsatında konutlar ve otel zaten vardı. Biz önce otel inşaatını bitirip hizmete açtık. Ruhsatsız veya onaysız hiçbir inşaat yapmadık. Her şey yasalara uygun yürüdü."
 
 
 
 

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KONUT ALMAK ŞİMDİ DAHA ZOR OLDU
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 TÖREHAN ÇİFTİ DOKUNULMAZLIK PEŞİNDE
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR