Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUT PİYASASI BATAKLIĞA MI DÖNÜŞTÜ ?
KONUT PİYASASI BATAKLIĞA MI DÖNÜŞTÜ ?
Konut fiyatlarının ve konut kira bedelinin yükselişi nedeniyle, çalışanların emekçiler ev sahibi olamadığını vurgulayan Buğra Gökce, "Artan ihtiyaçlar nedeniyle konutlarını satarken, satılan konutları yabancılar veya zaten birden fazla konutu olan yüksek sermaye sahipleri alıyor.
18 Kasım 2023, 12:02
 
Konuttaki fahiş fiyatlarla birlikte konut satışlarının düşmesine dikkat çeken Buğra Gökce, "İstanbul'da bir asgari ücretlinin tüm maaşıyla konut kirasının sadece yüzde 67'sini karşılayabiliyor" dedi.
 
Konuttaki fahiş fiyatlarla birlikte konut satışlarının düşmesine dikkat çeken Buğra Gökce, "İstanbul'da bir asgari ücretlinin tüm maaşıyla konut kirasının sadece yüzde 67'sini karşılayabiliyor" dedi.
 
Türkiye’de artık dar ve orta gelirliler için yeni bir ev alabilmek neredeyse hayal. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, konut fiyatlarında yaşanan artışın yol açtığı mülksüzleştirmenin, insani bir krize ulaşma boyutunda olduğunu söyledi. 
 
Konut fiyatlarına yönelik verilere dikkati çeken Gökce, artan kira ve satış bedellerinin emekçilerin ev sahibi olmasına engel olduğunu vurguladı. 
 
Endeksa verilerine göre, İstanbul'da 100 metrekare konut kira bedelinin ortalama 17.111 lira olduğunu kaydeden Gökce, "Yani asgari ücretli tüm maaşıyla konut kirasının sadece yüzde 67'sini karşılayabiliyor. Ankara'da bu oran yüzde 82, İzmir'de yüzde 75" dedi.
image
 
'EMEKÇİ EV SAHİBİ OLAMIYOR'
Konut fiyatlarının ve konut kira bedelinin yükselişi nedeniyle, çalışanların emekçiler ev sahibi olamadığını vurgulayan Gökce, "Artan ihtiyaçlar nedeniyle konutlarını satarken, satılan konutları yabancılar veya zaten birden fazla konutu olan yüksek sermaye sahipleri alıyor. Konut sahipliği oranı bu yüzden 2002 yılındaki yüzde 73 seviyesinden yüzde 56'ya düştü" diye konuştu.
 
Yetersiz ücretler nedeniyle büyükşehirlerde yaşamanın imkansız hale geldiğini kaydeden Gökce, "Ev almak bir tarafa, ev kiralamak bile gittikçe imkansız hale geliyor. Bu yüzden İstanbul'dan Anadolu'ya göç hızlanıyor" dedi. 
 
'YAŞANAN KONUT KRİZİNİN İKİ YÖNÜ VAR'
Üretim ve hizmet sektörü gibi kritik sektörlerde istihdam altında olanların elde ettikleri gelirle geçinemedikleri için başka şehirlere göç ederken, istihdam ve üretim yaratan önemli sektörlerde de üretimi etkileyecek ciddi bir istihdam krizi ile karşı karşıya kalınabileceğini vurgulayan Gökce, şu ifadeleri kullandı: 
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE YENİ ARAYIŞ
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 BİR SÜLEYMAN SOYLU KLASİĞİ -Timur Soykan
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇÖMEZ'İN TEMİNATSIZ 700 MİLYON KREDİ İDDİASI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR