Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇİLLER ARSASINA KARŞI DAVA AÇILIYOR
ÇİLLER ARSASINA KARŞI DAVA AÇILIYOR
Tansu Çiller'in oğlunun yönetiminde olduğu şirkete ait Sarıyer Kilyos'taki 30 dönüm arazi için yaptığı ayrıcalıklı imar planının iptali için dava açılıyor. CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu'ndan yapılan açıklamada ''Karar, İstanbul'a ihanetin son örneği. Ayrıcalıklı imar rantına izin vermeyeceğiz'' denildi.
27 Mayıs 2020, 14:30
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen hafta askıya çıkardığı ve sosyal medyada duyurularla gündeme getirilen  imar planı değişikliği ile yine gündemde 
 
Çiller’in oğlunun yönetiminde olduğu şirkete ait Kilyos'taki 30 dönümlük arazinin inşaat hakkını 5 kat arttırmıştı.
 
İmar planı ile ‘düşük yoğunluklu konut alanı’ fonksiyonu, ‘turizm tesis alanı’ olarak değiştirilmiş ve 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı, 24 bin metrekareye çıkarılmıştı.
 
CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu konuyla ilgili açıklama yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın plan değişikliği kararına itiraz edeceklerini ve dava açacaklarını duyurdu.
image
 
CHP İstanbul Kent Hakları İzleme Kurulu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:
 
* Karadeniz’in tam kıyısındaki bu bölgeye yoğun betonlaşma getirecek ve ulaşım sistemini de aşırı zorlayacak bu rant düzenlemesi kesinlikle kabul edilemez. Ayrıcalıklı imar rantına izin vermeyeceğiz.
 
* İBB’nin haklı olarak itiraz ettiği bu ayrıcalıklı imar düzenlemesi kabul edilecek olursa, mevcut koşullarda 4 bin 586 metrekarelik inşaat hakkı 24 bin metrekareye çıkacak, yani 5 kat artacak, imar yolları genişliği 10 metreden 7 metreye düşecek.
 
* Arazinin sahibi şirketin yönetim kurulunda eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in oğlunun da yer alması, ‘Bu bir siyasi rüşvet mi?’ sorusunu akıllara getiriyor.
 
* İstanbul, sizin arpalığınız değildir. 16 milyon İstanbulluyu hiçe sayarak ve İstanbul'’ daha da yorarak bir yere varamazsınız.
 
* İstanbul halkını ve onun seçilmiş yönetimi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni dışlayarak İstanbul’a haksız müdahale etmekten vazgeçin.
 
* Bu kentin doğasını, denizini, kıyısını daha fazla tahrip etmenize, Kilyos’ta ayrıcalıklı imar rantına izin vermeyeceğiz.
 
Çiller Ailesi'nin yönetimindeki şirketin otel imarına açılan Kilyos'taki 30 dönümlük arazisinin, kredi borçlarına karşılık Türkiye Halk Bankası'na ipotek ettirildiği ortaya çıkmış ,CHP Milletvekili Gökan Zeybek, ''Bu plan değişikliği bankanın batık kredisini kurtarma girişimidir. Tansu Çiller'in referandumda ve seçimlerde neden AKP'nin konvoylarında boy gösterdiğinin fotoğrafıdır bu plan değişikliği'' demişdi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DENİZ POYRAZ'I KİM ÖLDÜRDÜ ? Rıza Türmen
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KKTC HALKI ADETA PANİK ATAK OLDU!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 HASAN KARAL'A AÇIK ÇAĞRI
Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 SIRBİSTAN’ DA BAŞLAYAN TÜRK AŞKI

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR