Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FİLİSTİN'DE HAMAS VE EL FETİH AYNI MASADA
FİLİSTİN'DE HAMAS VE EL FETİH AYNI MASADA
Hamas ve Fetih hareketi arasındaki barış görüşmeleri başlıyor. Gazze'deki görüşmelere Mısır arabuluculuk ediyor.Filistin hükümetinin Gazze'de görevi devralmasına, genel seçimlere gidilmesine ve Fetih Hareketi ile diyaloğa hazır olduğunu bildirmişti.
2 Ekim 2017, 10:46
 
10 yıldan, yani Hamas iktidara geldiği günden bu yana iki ayrı yönetim mevcut. Hamas Gazze Şeridi'ni yönetiyor. Fetih hareketi ise Batı Şeria'yı.
 
Taraflar arasındaki barış görüşmelerine Mısır aracılık ediyor.
 
Gazze'deki El Ezher Üniversitesi'nden siyaset bilimci Mkhaimer Ebu Saada, "Gazze'deki insanlar yorgun ve bitkin. Sembolik adımlar memnun etmeyecektir insanları. Buradaki insanlar hükümetin acilen yetersiz elektrik verilmesi gisi sorunlarla ilgilenmesini istiyor. Ancak elbette daha uzun vadeli siyasi sorunlara da el atılması gerekiyor" diyor. 
 
Hamas iki hafta önce, yönetimi fiili olarak üstlenen tartışmalı Gazze İdari Komitesi'ni feshedeceğini açıkladı. Hamas Mısır'la yürütülen yoğun görüşmelerin sonrasında parlamento seçimleri yapılmasını ve Fetih'le diyalog kurulmasını da onayladı.
 
Hamas İdari Komiteyi bu yılın Mayıs ayında, "Filistin Özerk Yönetimi görevini ihmal ettiği" gerekçesiyle kurdu. Ramallah bunu "gölge hükümet" olarak nitelendiriyor. Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas Gazze'nin elektrik faturalarını ödemeyi reddederek, Hamas üzerinde baskı kurmayı denedi. Gazze Şeridi'nde yıllardır elektrik kesintisi yaşanıyor, insanlar günde dört, beş saat elektrik kullanabiliyor.
 
Mahmud Abbas'ın yakın danışmanlarından Nebil Şaath, Hamas'ın, Filistin Özerk Yönetimi'nin Başbakanı Rami Hamdallah'ı karşıladığını ve başbakana bütün kapıların açık olduğunu görmek istedikleri açıkladı.
 
Hamas'ın yeni lideri Yahya Sinwar ise verdiği birçok söyleşide barış süreci için çalıştığını ve buna zarar vermek isteyenlere hoşgörü göstermeyeceğini belirtti. 
 
image
 
Tarafların bakış açısı farklı
 
Gözlemciler yine de görüşmelere şüpheyle yaklaşıyor. Gazze'den siyasi analist Sami Abdül Shafi, "Barış sözcüğü Hamas'ta Batı Şeria'dakinden farklı alglanıyor. Batı Şeria'da bazı kişiler Gazze'deki yönetimi "tamamen devralmaktan" bahsediyor ancak Hamas içinde bu durum, "iktidar içinde iş bölümü yapılması" olarak değerlendiriliyor" dedi.
 
En temel sorunlardan birisi Hamas'ın silahlı kanadı El Kasım Tugayları'nın üstleneceği rol. El Kasım Tugayları silah bırakmayacağını açıkladı.
 
Gazze'nin merkezinde beklentiler karışık. Çünkü birçok kez barış görüşmeleri yapıldı. Hamas ve Fetih son olarak 2014 Nisan ayında bir anlaşmaya vardı ve bu sadece üç ay sürdü. Hemen ardından Hamas ve İsrail arasında üçüncü savaş başladı.
 
Gazze'de işsizlik oranı yüzde 44. Özellikle genç insanların iş bulması ve kendi ayakları üzerinde durması zor. Gazze dışında iş aramak olanaksız.
 
İsrail on yıldan fazla bir süredir Gazze Şeridi'ni abluka altında tutuyor. 
 
Bu nedenle birçok kişi Gazze'nin dış dünyaya açılan kapısı, Mısır sınırındaki Refah'ın barış görüşmeleri vesilesiyle açılmasını umut ediyor. Refah'taki geçişler ayda iki ila üç gün yapılabiliyor. Binlerce insan dışarıya çıkabilmek için bekleme listelerine adlarını yazdırıyor. Mısır geçen aylarda sınırı yeniledi, Hamas ise burada güvenliği artırdı. Bu durum da olumlu bir sinyal olarak değerlendiriliyor.
 
Bir sivil toplum kuruluşunda çalışan genç Filistinli Hdaya Şamun, "Gündelik hayatımızı iyileştirecek pratik önlemler alınmasını umut ediyoruz" diyor ve ekliyor: "Bu kez gerçekten de barışın sağlanacağına inanmak istiyorum. Bu son şansımızmış gibi görünüyor."

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 REJİM DEĞİŞİRKEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 RUMLARI İYİ OKUMAK GEREKLİ
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR