Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İNGİLTERE'DE 12.500 TÜRK MADUR DURUMDA
İNGİLTERE'DE 12.500 TÜRK MADUR DURUMDA
İngiltere'de halihazırda bulunan yaklaşık 12 bin 500 Ankara Anlaşması'ndan faydalanan Türk vatandaşının haklarının ihlal edildiği ,Çok bariz bir adaletsizlik ve haksızlığın oluştuğu bu durumun giderilmesi bekleniyor
9 Mart 2019, 12:34
 
İngiltere, Türkiye ile yapılan ve ülkedeki oturma iznini kapsayan Ankara Anlaşması’nda değişikliğe gitti. Değişiklik nedeniyle 12 bin 500 Türk mağdur oldu. 
 
İngiltere, Türkiye ile imzalanan Ankara Anlaşması’nda değişikliğe gitti. İngiltere’de iş kuran Türk vatandaşları mağdur oldu. Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere’ye yerleşip burada iş kuran Türk vatandaşları, 16 Mart 2018’e kadar dört yılı tamamladıktan sonra ücretsiz olarak süresiz oturum başvurusu yapabiliyordu.
 
Ancak İngiltere’de bir gecede değiştirilen yeni kurallarla süresiz oturum için beş yıl ikamet, kişi başı £2.389 yani 17.000 TL başvuru ücreti ile dil ile kültür sınavı şartları getirildi. Kuralların değişmesiyle mağdur olan 12 bin 500 Türk var.
 
Türk girişimciler haklarını aramak için İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, hali hazırda Ankara Anlaşması’yla vizesini almış olan Türk girişimcilerin, kuralların değişmeyeceğine dair meşru bir beklentisi olduğunun mahkemede savunula bileceğine hükmetti ve davaya izin verdi.
 
Yasal mücadele kapsamında Türk girişimcilerin İngiltere İçişleri Bakanlığı’na açılan dava ile mahkemenin kazanılmış olan haklarını geri vermesini ve yeni kuralların kendilerine yönelik işletilmemesine yönelik bir karar bekleniyor.
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR