Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ALMANYA'DAN MÜLTECİ İADE KARARI !
ALMANYA'DAN MÜLTECİ İADE KARARI !
Almanya koronavirüs salgını sebebiyle sınırların kapatılmasından dolayı askıya aldığı mültecileri geri gönderilme uygulamasına yeniden hayata geçiriyor. Mülteciler ilk ayak bastıkları Avrupa Birliği ülkesine geri gönderilecek.
16 Haziran 2020, 22:48
 
Almanya, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Mart ayında ara verdiği mültecileri geri gönderilmesi uygulamasına aşamalı olarak yeniden başlayacağını duyurdu.
 
Alman İçişleri Bakanlığı sınır dışı uygulamasının sınırların yeniden açılmasıyla birlikte başlayacağını doğrulattı.
 
Avrupa Birliği ülkelerine iltica hukukunu düzenleyen Dublin Anlaşması'na göre, mülteciler ilk ayak bastıkları Avrupa Birliği ülkesinde mülteci başvurusunda bulunabiliyor. Yani eğer Almanya, başvuruyu incelerken söz konusu kişinin daha önce başka bir Avrupa Birliği ülkesine ayak bastığını tespit ederse, Dublin kuralları uyarınca başvuruda bulunan kişiyi o Avrupa ülkesine geri gönderebiliyor. Dublin Anlaşması'na Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sına Norveç, İzlanda, İsviçre ve Liechtenstein da kısmen dahil ediliyor. 
 
DUBLİN ANLAŞMASINA YENİDEN DÖNÜŞ
 
Ancak Berlin yönetimi, 23 Mart'tan bu yana askıya alınan Dublin Anlaşması'na dönüşü aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Buna göre söz konusu mülteci önce Almanya'nın sınır komşularına kara yoluyla götürülecek, oradan da uçakla ilgili Dublin ülkesine gönderilecek. Bu uçuşlarda da "charter" uçaklar kullanılacak. Bu önlemin koronavirüsün kıtada yayılmasını engellemek amacıyla alındığı belirtildi.
 
Ancak geri gönderilecek kişi Covid-19 belirtileri gösteriyorsa ya da hasta olduğu tespit edilirse tedavisi sona erinceye kadar Almanya'da kalabilecek. Mültecilerin Almanya'dan çıkışı aşamalı olarak gerçekleşecek. Mülteciler öncelikle kara yoluyla Almanya'nın sınır komşularına götürelecek ve oradan da ilk ayak bastıkları Avrupa ülkesine hava yoluyla gönderilecek.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEFİLE VE PODYUMA VEDA MI ? Ertuğrul Özkök
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR