Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARABAĞ'DA CENAZE TAKASI GERÇEKLEŞTİ
KARABAĞ'DA CENAZE TAKASI GERÇEKLEŞTİ
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, sayı vermeden, geri alınan Suşa'da hayatını kaybeden Ermeni askerlerin naaşlarının iade edildiğini açıkladı. Karşılığında Ermenistan'ın da altı Azerbaycan askerinin cenazesini iade ettiği bildirildi.
14 Kasım 2020, 22:21
 
Rusya'nın öncülüğünde Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ'da çatışmaların sona ermesi amacıyla imzalanan anlaşmanın ardından Bakü ile Erivan bugün ilk kez asker cenazelerinin takasını gerçekleştirdi.
 
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, sayı vermeden, geri alınan Suşa'da hayatını kaybeden Ermeni askerlerin naaşlarının iade edildiğini açıkladı.
 
Karşılığında Ermenistan'ın da altı Azerbaycan askerinin cenazesini iade ettiği bildirildi. Birbuçuk ay süren çatışmaların ardından Rusya öncülüğünde, Ermenistan ve Azerbaycan arasında hafta başında varılan uzlaşma sonucu imzalanan anlaşma, ölen askerlerin naaşının karşılıklı değişimini de öngörüyor.
 
Ermenistan Sağlık Bakanlığı, Facebook'tan yaptığı açıklamada, çatışmalarda ölen 2 bin 300 kişinin cesedinin adli tıpta incelendiğini, bazılarının kimliğinin hala tespit edilemediğini belirtti. Dağlık Karabağ yetkilileri ise çatışmalarda ölen asker sayısını bin 383 olarak açıkladı. Azerbaycan Ordusu ise savaş döneminde geçerli olan gizlilik ilkesine dayanarak kayıplarına ilişkin sayıları açıklamaya yanaşmıyor.
 
image
 
Rus barış gücü konuşlandırıldı
 
Anlaşmanın imzalanmasına öncülük eden Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'daki cephe hattı boyunca ve Karabağ ile Ermenistan arasındaki koridorda Rus barış gücü askerlerinin konuşlandırılacağını açıklamıştı.
 
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, imzalanan söz konusu anlaşmada Türkiye'nin de rol oynayacağını duyursa da üçlü anlaşmada denetimin Rusya'da olduğu belirtiliyor.
 
Dağlık Karabağ'daki çatışmaları durduracak Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki anlaşma, iki ülke arasındaki ateşkesi denetlemek üzere Dağlık Karabağ'da yaklaşık 2 bin Rus barış gücü askerinin konuşlandırılmasını öngörüyor. Anlaşmanın imzalanması sonrasında Rusya'nın birliklerini bölgeye sevketmeye başladığı bildirilmişti.
 
Haber ajansı Interfax'in Rusya Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberlerinde, Moskova'nın söz konusu bölgede şimdiye kadar 12 gözlem noktası oluşturduğu bilgisi yer alıyor. Rus askeri devriye güçlerinin de görevine başladığı haber veriliyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 DEPREM DEĞİL RANT ÖLDÜRÜR -Özge Güneş
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 GRİP AŞISI KRİZİ ACİL ÇÖZÜLMELİ
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR