Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÜLKESİNİ KIZINA TESLİM EDECEK!
ÜLKESİNİ KIZINA TESLİM EDECEK!
Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, geçen hafta sonunda da kızıyla birlikte ülkenin yeni nükleer füzelerini tanıttı. Birçok analist, küçük kızın sık sık törenlere katılmaya başlamasının önemli bir mesaj olduğuna inanıyor.
28 Kasım 2022, 11:13
 
Son dönemde nükleer füze denemeleriyle tepki çeken Kuzey Kore, hafta sonunda başarılı füze denemelerini kutlamak için bir tören düzenledi. Törene Devlet Başkanı Kim Jong-un, ikinci defa kameraların karşısına çıkardığı kızıyla birlikte katıldı.
 
Kim'in önceki hafta nükleer füze denemesinde ilk defa görülen kızının 10 yaşlarında olduğu tahmin ediliyor. Adının Ju-ae olduğu belirtilen küçük kızın yıllar sonra üst üste babasıyla nükleer denemelerde boy göstermesi, tartışmalara yol açtı. Birçok analist, bu durumun küçük kızın Kim'in potansiyel halefi olabileceğini ortaya koyduğuna dikkat çekti.
 
ABD merkezli düşünce kuruluşu Carnegie Endowment'tan siyasi analist Ankit Panda, AP haber ajansına yaptığı değerlendirmede, “Bu çok dikkat çekici bir durum. Kim Ju-ae'nin babasının yanında durması, olası yeni lider olarak konumlandırılmaya başladığı fikrini güçlendiriyor “ dedi.
Çok sayıda üst düzey yetkili ve bilim insanının katıldığı törende konuşan Kim, ABD'yi vurabilecek kapasitede olduğu düşünülen yeni kıtalararası füzenin başarısından gurur duyduklarını belirterek nükleer füzeyi “Dünyanın en güçlü stratejik silahı” olarak niteledi. Kuzey Kore basını, Kim'in kızıyla törende çekilen fotoğraflarını da paylaştı.
 
Annesi Ri Sol-ju'ya benzetilen küçük kız, fotoğraflarda babasıyla nükleer füzelerin yanında gülümserken görülüyor. Kuzey Kore basını bugüne kadar Kim ve eşinin çocuklarına dair hiçbir haber yayınlamamıştı, ancak çiftin üç çocuğu olduğu belirtiliyor.
 
Kim, ay ortasındaki nükleer denemeye de eşi ve kızıyla katılmıştı.
Ülkenin eski lideri olan baba Kim Jong-il, kendi iktidarında eşi ve çocuklarıyla neredeyse hiç kamera karşısına geçmemişti. İktidardaki aileye yönelik gizlilik, 2011'de iktidara geçen Kim Jong-un döneminde değişmeye başladı. Kim eşi Ri Sol Ju ile sık sık etkinliklere katılırken üst düzey göreve getirdiği kız kardeşi Kim Yo Jong da zaman zaman kamuoyu önünde boy göstererek açıklamalar yapıyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 İKTİDARIN EN ZAYIF KARNI - Yıldıray Oğur
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 İNTERNET MEDYASI ÖZGÜRLÜKTÜR
Engin Ertem Engin Ertem
 KONUT FİYATLARI NEDEN DURDURULAMIYOR ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 FENOMENLERİN VERGİSİZ ŞATAFATLI HAYATI
Ferit Raat Ferit Raat
 RENKLİ BAKIŞLAR İLE MERHABA
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 SIRBİSTAN’ DA BAŞLAYAN TÜRK AŞKI

SİTE ANKET

2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunuz muhtemel adaylardan hangisine olur.
EN ÇOK OKUNANLAR