Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD İLE KARŞI KARŞIYA GELEBİLİRİZ
ABD İLE KARŞI KARŞIYA GELEBİLİRİZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Irak ve Suriye'de düzenlediği hava harekatlarına tepki gösteren ülkelere cevaben, operasyonların devam edeceği mesajını verdi
30 Nisan 2017, 15:30
 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin hava harekâtları sonrası Suriye'deki silahlı Kürt gücü Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) yanında 'ABD bayraklarının da dalgalanmasını' üzücü bulduğunu söyledi. Erdoğan, NATO zirvesi öncesi görüşeceği ABD Başkanı Donald Trump'a bu gelişmeleri soracağını belirtti.
 
image
 
Reuters haber ajansı, Türkiye ordusu ile YPG'nin birkaç gündür çatıştığı haberleri üzerine Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı bölgesine konuşlandığını bildirmişti.
 
Türkiye medyasında, ABD askerlerinin YPG ile "nöbet tuttuğu" ve Suriye'ye yapılan hava harekâtında ölen YPG'lilerin cenazesinde 'ABD askerlerinin olduğu' yönünde haberler ve fotoğraflar yer alıyordu.
 
Hindistan ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "YPG gibi bir terör örgütünün paçavralarının olduğu konvoy içinde, Amerika'nın bayraklarının dalgalanması bizleri ciddi manada üzmüştür" dedi.

Erdoğan, Suriye ve Irak'ta IŞİD ile tek gerçek mücadeleyi veren ülkenin de Türkiye olduğunu ifade etti ve "Yani biz koskoca Amerika, bu kadar koalisyon güçleri ve Türkiye, biz el ele verelim, Rakka'yı DEAŞ'a mezar ederiz. Bunlar kendilerine kaçacak delik ararlar. Aynı şekilde Musul, aynı şekilde El Ambar, buralarda da bu mücadeleyi sürdürelim. Eğer bunu Irak'ta kendi hallerine bırakacak olursak sürekli kurban vermeye devam ederiz" dedi.

Telafer ve Sincar'a düzenlenen operasyonlarda "201-220 terörist"in öldürüldüğünü söyleyen Erdoğan, "İşte Telafer, işte Sincar, ne oldu, baktık ki olmuyor Sincar'a bir operasyon. [...] Niye? Bu milletle oyun oynanmaz. Herkes bunu görecek. Dolayısıyla vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biz gayet iyi biliriz" dedi.

TSK'dan hava harekatına yönelik yapılan açıklamada PKK'ya yönelik hedeflerin vurulduğunu belirtilmişti.

Rusya ve ABD ise Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki hava operasyonuna tepki göstermişti. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri operasyona yönelik olarak kendilerine "bir saatten az süre önce" kendilerine haber verildiğini belirtmiş, Rusya da "hava saldırıları kabul edilemez" açıklamasını yapmıştı.

 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 MADEM Kİ HAFTASI ; YAZALIM
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 ABD'NİN KARİZMASI ÇİZİLİYOR
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABD DÜŞMANLIĞI KIBRIS'A TAŞINDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 MİLLİ VE YERLİ, BEKA, DİRİLİŞ VE ÇIKIŞ

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR