Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ERBİL'DEN KAÇIŞ
ERBİL'DEN KAÇIŞ
Irak'ta merkezi hükümeti, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) kontrolündeki havalimanlarında uçuşların durduruluması kararı"nın yürürlüğe girdiğini duyurdu.
29 Eylül 2017, 15:45
 
 
Bağdat yönetiminin uluslararası uçuş yasağı getirdiği Kuzey Irak'tan kalkan son uçak, İstanbul seferi için havalandı.
 
Bağdat yönetiminin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) hafta başında düzenlediği bağımsızlık referandumu nedeniyle Kuzey Irak'taki Erbil ve Süleymaniye havalimanlarıyla ilgili aldığı yaptırım kararı TSİ 18.00'de yürürlüğe girdi.
 
Uluslararası havayolu şirketlerinin Bağdat'ın aldığı karar üzerine, bu kentlere gerçekleştirdiği uçuşları askıya almalarına saatler kala Erbil ve Süleymaniye'deki havalimanlarını dolduran yolcular, yasaklar başlamadan önce bölgeden ayrılabilmek için zamanla yarıştı.
 
Aralarında çok sayıda Türk vatandaşının da bulunduğu yüzlerce yolcunun büyük bölümünü, Kuzey Irak'taki şirketlerin çalışanları oluşturdu.
 
Erbil'deki havalimanı yetkilileri, alışılmışın üzerindeki bir sayıda yolcu olduğunu ancak ek uçuş gerektirecek bir durum bulunmadığını belirtti.
 
image
 
Son uçak havalandı
 
Reuters'a konuşan bir havalimanı yetkilisi, yasak öncesi son uçağın TSİ 17.00'de havalandığını söyledi. Yetkili, Zagrosjet havayolu şirketine ait uçağın Erbil-İstanbul seferini yaptığını belirtti.
 
Irak hükümeti, uluslararası şirketlerden bu kentlerdeki havalimanlarına uçuş gerçekleştirmemelerini talep etmişti. Havayolu şirketleri de Bağdat'ın bu çağrısına uymuştu.
 
Tüm uçuşları kapsamıyor
 
Bağdat yönetiminin aldığı yaptırım kararı konusunda bilgi veren Erbil havalimanı direktörü Talar Faik Salih, "İnsani, askeri ve diplomatik uçuşlar yasağa dahil değil" açıklamasında bulundu.
 
Salih, "İçinde bulunduğumuz durumdan ötürü üzgünüm... Sivil havacılık kurumu bağımsız olmalı. Ama Irak'ta herkes bir karar alabilir... Bu Iraklılar için gerçek bir ceza. Bağdat yönetimi, kendi halkını cezalandırmayı bırakmalı" dedi.
 
IKBY sınır kapılarını teslim etmiyor
 
Öte yandan Rudaw, IKBY'nin hiçbir sınır kapısını, Bağdat yönetimine teslim etmeyeceğini açıkladığını bildirdi.
IKBY'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre, Irak Sınır Kapıları Kurumu, sınır kapılarının 30 Eylül itibarıyla teslimi için IKBY'ye üç askeri konvoy göndereceğini belirtti. Ancak Kuzey Irak yönetimi, hiçbir sınır kapısının Bağdat yönetimine teslim edilmeyeceğini duyurdu.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR