Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD YPG İLE DEVAM DEDİ
ABD YPG İLE DEVAM DEDİ
Başbakan Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesinde, New York'ta görülen ve ilişkilere zarar veren davalardaki sözde delillerin sahte olduğu, yasalara uygun olmayan yöntemlerle toplandığı hatırlatıldı.
9 Kasım 2017, 20:23
 
ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gergin seyrettiği bir dönemde Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Washington'da bir araya geldi.
 
Beyaz Saray'daki Roosevelt Salonu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşmenin, TSİ 19.00'da başladığı ve yaklaşık bir saat 20 dakika sürdüğü bildirildi.
 
Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesiyle ilgili açıklama yaptı.
"Samimi, dürüstçe ve verimli bir görüşme oldu" diyen Yıldırım "DEAŞ bitti, YPG ile ilişkisini kesin" dediğini, Pence'in ise "Biraz daha sürecek" karşılığını verdiğini söyledi.
Başbakan Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesinde,  FETÖ elebaşının tutuklanarak Türkiye'ye iadesi, faaliyetlerinin sonlandırılması talebi yinelendi.
 
Başbakan Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesinde, New  York'ta görülen ve ilişkilere zarar veren davalardaki sözde delillerin sahte olduğu, yasalara uygun olmayan yöntemlerle toplandığı hatırlatıldı.
 
Başbakan Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesinde,  Türkiye'nin, YPG terör örgütüne silah verilmesi konusunda duyulan rahatsızlığı ve  desteğin sona erdirilmesi yönündeki beklentileri hatırlatıldı.
 
CNN Türk televizyon kanalı görüşmede vize konusunun, ABD tarafından PYD/YPG'ye verilen silahların geri alınmasının ve Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesinin gündeme geldiğini aktardı. Ayrıca Rıza Sarraf davası ile bölgesel sorunların da görüşüldüğü bildirildi.
Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile Başbakan Yıldırım'ın Dışişleri Başdanışmanı Kerim Uras da katıldı.
 
image
 
Ziyaret öncesi Yıldırım'dan açıklamalar
Başbakan Yıldırım ABD'ye uçmadan önce havalimanında gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, Amerika ile ilişkilerde "ciddi sorunlar" bulduğunu belirtmişti. Ancak Yıldırım bu sorunların artık geride bırakılması, geleceğe odaklanılması yönünde düşüncelerini muhataplarına aktaracaklarını söylemişti.
 
15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen'in iadesi meselesi, ABD'nin Suriye'de PYD'ye yaptığı silah yardımı, Türkiye'de tutuklu bulunan Amerikan vatandaşı rahip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korumalarının Washington'da karıştığı kavga, ABD'de devam eden Rıza Sarraf davası ve bu davayla bağlantılı olarak eski bakan Zafer Çağlayan hakkında çıkarılan tutuklama kararı ve vize krizi iki ülke ilişkilerindeki sorun teşkil eden en önemli konuları oluşturuyor.
 
Türkiye PYD/YPG'yi PKK'nın Suriye'deki kolu olarak görüyor.
ABD ile Türkiye ilişkileri, ABD'nin Türkiye'deki konsolosluk çalışanı Metin Topuz'un tutuklanmasının ardından 8 Ekim'de Türkiye'den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya alması ve Türkiye'nin de bu karara aynı şekilde karşılık vererek ABD'ye yönelik vize işlemlerinin askıya alındığını duyurmasıyla son dönemde tekrar gerilmişti. Ancak hafta başında Başbakan Yıldırım'ın ziyareti öncesinde iki taraf da yumuşama ibareleri göstermiş ve vize işlemlerinin yeniden başlamasına sınırlı ölçüde izin verildiği bildirilmişti.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?
EN ÇOK OKUNANLAR