Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARTAL'DA ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDA BİR GECE
KARTAL'DA ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDA BİR GECE
Kartal'da çöken binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor. 6 kişinin çıkarıldığı binadan saatler sonra bir kadın daha yaralı olarak çıkarıldı. Yaralı kadın ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ekiplerin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
6 Şubat 2019, 21:54
 
 
Kartal'da çöken binada yapılan kurtarma çalışmalarında bir kişi daha enkaz altından yaralı halde kurtarıldı. Böylelikle 2 kişinin hayatını kaybettiği enkazdan kurtarılanların sayısı 7 oldu. 
 
image
 
Kartal'da çöken binanın enkazı altında kalanları çıkarmak için çalışmalar devam ediyor. Enkazdan yaklaşık beş saat sonra bir kadın sağ olarak çıkarıldı. Yaralı olan kadın ambulansla hastaneye kaldırıldı. Böylelikle 2 kişinin hayatını kaybettiği enkazdan kurtarılanların sayısı 7'ye yükseldi. Enkaz alanında kurtarma çalışmaları devam ediyor.
 
Kartal çöken 8 katlı binaya komşu olan binalarda yaşanlar için Valilik ve İBB’den kritik bir açıklama yapıldı. Açıklamada kalacak yer sorunu yaşayan komşuların Çakabey İmam Hatip Ortaokulu’nda bulunan yetkililere başvurması gerektiği uyarısı yapıldı.
 
image
 
Kartal’da yıkılan 8 katlı binanın, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Yeşilyurt’un akrabalarına ait olduğu öğrenildi. Yeşilyurt “Babalarımız amca çocuklarıydı. Hikmet amcam vefat edince apartman çocuklarına kaldı. Çok yakın görüşmüyorduk. Binada yaşayıp yaşamadıklarını bilmiyorum. Aradım ancak sağıklı bilgi alamadım” dedi.
 
Kartal Belediyesi yetkilileri de bina ilgili “riskli bina raporu” bulunmadığını, imar barışına da başvuru yapılmadığını, belediyeye bina ile ilgili iletilmiş hiçbir şikayet de bulunmadığını açıkladılar.
 
image
 
VALİ: 3 KATI KAÇAK YAPILMIŞ
 
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya çöken binanın önünde basına yaptığı açıklamada 8 katlı binanın 3 katının kaçak olarak yapıldığını açıkladı.
 
Yerlikaya, “Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın 14 daire ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu Kaymakamımız arz etti. Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürüyle de az önce görüştüm. Onlar bana belge de verdiler. Buranın 1992 yılından ruhsatlı olduğu, 5 katlıya ruhsat olduğunu ama daha sonra 3 kat kaçak yapıldığı ve iskansız olduğunu söylediler” ifadelerini kullandı.
 
image
 
Valiliğin Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle:
 
Kartal İlçemiz Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta bugün saat 15.59’da 7 katlı binada çökme olayı meydana gelmiştir.
 
İlk tespitlere göre;
 
1- Binada adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 14 dairede 43 vatandaşımız ikamet ettiği tespit edilmiştir.
 
2-Olayın haber alınmasından itibaren Valilik Kriz Merkezi oluşturularak çalışmalara başlanmıştır.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi, Acil Afet Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri olay yerine sevk edimişitir.
 
3-Olay yerine en yakın kamu binası olan Çakabey İmam Hatip Ortaokulu’nda İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplanan kriz merkezi, büyükşehir Belediye Başkanı, cumhuriyet Başsavcılığı, Kartal Kaymakamlığı, GAMER Sorumlusu Vali Yardımcısı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kızılay temsilcileriyle enkaz kaldırma çalışmaları takip etmektedirler.
 
4- Yan komşu binada ikamet eden vatandaşlarımız güvenlik nedeniyle tahliye edilmiştir. Yıkılan bina ve tahliye edilen binadaki vatandaşlarımız Valiliğimizce DSİ Dragos Misafirhanesinde konaklama hizmeti sunulmak üzere gerekli hazırlıklar tamamlanmıştır. İhtiyaç halinde Büyükşehir Belediye Başkanlığımızca ilaveten konaklama imkanı sunulacaktır.
 
Olay nedeniyle konaklama ihtiyacı bulunan vatandaşlarımızın İmam Hatip Ortaokulunda bulunan kriz Merkezimize müracaat etmelerini bekliyoruz.
 
5 Gece boyunca sürecek arama-kurtarma çalışmaları için aydınlatma imkanı sağlanmıştır.
 
image
 
6 -ARAMA KURTARMA PERSONEL VE ARAÇ DURUMU
 
İstanbul, Sakarya ve Bursa AFAD Arama Kurtarma Birliklerinden 59 personel ile 5 arama kurtarma köpeği, 12 özel kurtarma aracı,
 
-Büyükşehir Belediyesi itfaiyemiz 107 personel, 40 araç, 4 aydınlatma aracı,
 
-İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinden 60 UMKE’den 50 personel ve 20 ambulans,
 
-İl emniyet Müdürlüğünden 130 personel, 26 araç ve iş makinesi,
 
-Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 8 kişilik psikolojik destek ekibi,
 
-Yeditepe Üniversitesinden 14 personel,
 
Kızılay’dan 2 bin kişilik iaşe aracı,
 
-İHH 29 kişi, AKUT 17 kişi kurtarma ekibiyle müdahalede bulunuyorlar.
 
7-Meydana gelen göçükle ilgili olarak Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığımızca adli tahkikat başlatılmıştır.
 
8-Meydana gelen göçükte İl Sağlık Müdürlüğümüzden saat 20.00’de alınan verilere göre;
 
Yaralı kurtarılan vatandaşımız 6, Hayatını kaybeden vatandaşımız 2.
 
-Yaralı vatandaşlarımızın sevk edildikleri hastanelerde tedavileri devam ediyor.
 
-Elim olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.
 
-Orhantepe Mahallemize, Kartal ilçemize ve İstanbul’umuza geçmiş olsun diyoruz.
 
-Arama kurtarma çalışmaları sessizlik isteyen ve çok hassas yürütülmesi gereken bir müdahale şeklidir.
 
-Bütün vatandaşlarımızdan bu konuda ekiplerimize yardımcı olmalarını bekliyoruz. -Dualarımız göçük altındaki vatandaşlarımızın bir an önce kurtarılmalarıdır.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 KAZDAĞLARI RANT GERÇEĞİ -İsmail Ören
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR