Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RUM TARAFI TÜRKİYE'Yİ DİKKATE ALMADI
RUM TARAFI TÜRKİYE'Yİ DİKKATE ALMADI
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu panelde, Kıbrıs sorununa da değinerek, bunun çözümü konusunda pek çokfırsatın kaçırıldığını ve Şubat 2014’te başlayan görüşmeler kapsamında Rum tarafının Türkiye’nin istediklerini dikkate almadığından görüşmelerin askıya alındığını söyledi.
22 Mart 2017, 19:31
 
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, başkent Washington’da Ulusal Basın Kulübünde TurkishHeritageOrganization (THO) tarafından düzenlenen “Türkiye-ABD Stratejik Ortaklığı: Geleceğe Bakmak” başlıklı panele katıldı.
 
TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu panelde,  Kıbrıs sorununa da değinerek, bunun çözümü konusunda pek çokfırsatın kaçırıldığını ve Şubat 2014’te başlayan görüşmeler kapsamında Rum tarafının Türkiye’nin istediklerini dikkate almadığından görüşmelerin askıya alındığını söyledi.
 
Rum tarafının halen Kıbrıs’ı birleştirme hayallerinin bulunduğunu ve Kıbrıs Türklerinin adanın gerçek sahipleri olduğunu kabul etmediğini kaydeden Çavuşoğlu, devam eden görüşmeleri “son fırsat” diye nitelendirdi.
 
Çavuşoğlu, elde edilen fırsatın bu sefer kaçırılmaması konusunda Rum tarafının üzerine düşeni yapmasını umduğunu bildirdi.
 
Kıbrıs’taki meselenin çözülmesinin de tek başına Doğu Akdeniz’de güvenliği sağlamaya yetmeyeceğini kaydeden Çavuşoğlu, Suriye eksenli güvenlik açığının hala çok önemli bir sorun alanı olarak varlığını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.
 
Rum siyasi partilerinden bazıları, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Washington Times’ta yayımlanan Kıbrıs sorunu konulu yazısında yer alan sözlerine tepki gösterdi.
 
Fileleftheros gazetesine göre, DİKO, Türkiye’nin katı çizgisinin, Kıbrıs sorununda yeni bir strateji çizmelerini gerekli kıldığını iddia etti.
 
EDEK, Çavuşoğlu’nun sözleriyle, iki kesimli, iki toplumlu federasyon terminolojisi temelinde çözümün şeklinin konfederasyon olacağının teyit edilmiş olduğunu savundu.
 
Vatandaşlar İttifakı, Türkiye’nin şartları ve şantajlarla, görüşmelerin yeni bir çıkmazdan başka yere gitmeyeceğini öne sürdü.
 
Çevreciler ise Çavuşoğlu’nun vizyonunun, Güney Kıbrıs’ın kabusu olduğunu iddia etti.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 35 MİLYAR TL. KİMLERE GİTTİ ? Çiğdem Toker
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 GELDİ ÇATTI SEÇİM
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SÖZLER VE YAZILAR
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KABULLENMİŞ GÖZÜKMEK
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

TÜRKİYE SEÇİME GİDİYOR CUMHURBAŞKANI OYUN KİME ?EN ÇOK OKUNANLAR