Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BU HÜKÜMET KKTC'DE BİR İLK OLACAK
BU HÜKÜMET KKTC'DE BİR İLK OLACAK
KKTC'de Cumhurbaşkanı tarafından hükümet kurma görevi verilen CTP lideri Tufan Erhürman, HP (Halkın Partisi), TDP (Toplumcu Demokrasi Partisi) ve DP (Demokrat Parti) liderleriyle bir takım koalisyon görüşmeleri yaptı. 4 partinin anlaşması üzerine koalisyon hükümeti kuruldu.
2 Şubat 2018, 14:14
 
Kıbrıs Türk halkının, ara seçimler dahil 14’üncü kez sandığa gittiği 7 Ocak milletvekilliği seçiminin ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından  onaylanan 4 Partili koalisyon hükümeti KKTC siyasi hayatında bir ilk oldu.
 
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman başkanlığındaki yeni Bakanlar Kurulu’yla, siyasi tarihte yeni bir sayfa açıldı.
 
CTP, HP, TDP ve DP’nin ortaklığında kurulan kabinede, CTP’den 4, HP’den 3, TDP ve DP’den 2’şer bakan görev yapacak.
 
Hükümetin DP kanadındaki iki isim olan Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Nisan 2016’dan bugüne dek görev yapan UBP-DP koalisyonunda da bu makamlarda yer alıyordu.
 
Yeni koalisyonu oluşturan siyasi partilerin genel başkanlarının dördü de kabinede yer aldı. Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit siyasi hayatlarında ilk kez hükümette yer alırken, 28 yıllık milletvekili hayatı boyunca birçok kez bakanlık üstlenen Maliye Bakanı Serdar Denktaş da kabinenin en deneyimli ismi olarak yeni bir döneme başladı.
 
Kabineye 2 kadın bakana karşılık 9 erkek atandı.
 
image
 
                                 YENİ KABİNENİN BAKANLARI  
 
Bakanlar Kurulu’nun en genç ismi, 16 Kasım 1981 doğumlu HP’li İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri. 36 yaşındaki Kadri’yi, ay farkıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltuğunu alan 4 Mart 1981 doğumlu TDP’li Zeki Çeler izliyor.
 
Yaş ortalamasının 48 olduğu yeni hükümette, siyasetin deneyimli isimlerinden DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da en yaşlı bakan sıfatını taşıyor. Denktaş’ı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı görevini üstlenen TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit izliyor.
 
Başbakan ve İçişleri Bakanı’nın hukukçu olduğu yeni hükümette işletme eğitimi almış 4 bakan bulunuyor.
 
Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in eğitimci/akademisyen sıfatları da var.
 
image
 
BAŞBAKAN YARDIMCI DOÇENT, BAŞBAKAN YARDIMCISI PROFESÖR, EĞİTİM BAKANI ÖĞRETMEN
 
1970 doğumlu Başbakan Tufan Erhürman hukukçu ve “yardımcı doçent” akademik ünvanını da taşıyor.
 
1973 doğumlu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay uluslararası ilişkiler alanında “profesör.”
 
1960 doğumlu Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, uzun yıllar öğretmenlik yapmış bir isim.
 
Eğitimci de olan bu üç isim, “hoca” sıfatlarıyla da tanınıyor.
 
Uzun yıllardır siyasette yer alan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, matbaacılık ve ekonomi eğitimi gördü.
 
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri hukukçu.
 
1974 doğumlu Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, ekonomi ve işletme eğitimi aldı.
 
Daha önce Dışişleri Bakanlığı yapan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın atamasıyla Kıbrıs müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi olarak görev yapan 1967 doğumlu Özdil Nami ise bu kez “Ekonomi ve Enerji Bakanı” sıfatıyla kabinede görev aldı.
 
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 1964 doğumlu ve İşletme Fakültesi mezunu.
 
2015-2016 Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı olarak kabinede görev alan 1973 doğumlu Erkut Şahali, yeni hükümette Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı sıfatını taşıyor. Şahali, iletişim eğitimi gördü.
 
Sağlık Bakanı Filiz Besim, 1965 doğumlu ve diş hekimi.
 
Kabinenin en genç ikinci ismi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ise siyaset bilimi ve kamu yönetimi alanında eğitim aldı.
 
DIŞTAN ATANAN TEK BAKAN FİLİZ BESİM
 
Kabinenin Meclis dışından atanan tek bakanı, Sağlık Bakanlığı görevini üstlenen diş hekimi Filiz Besim oldu.
 
Besim, 7 Ocak seçimlerinde CTP’den Güzelyurt milletvekili adayı olmuş ancak seçimi kazanamamıştı.
 
11 İSİMDEN 6’SI LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ
 
Kabinedeki 11 isimden 6’sı olan Tufan Erhürman, Kudret Özersay, Cemal Özyiğit, Serdar Denktaş, Tolga Atakan ve Özdil Nami Lefkoşa milletvekili.
 
Ayşegül Baybars Kadri, Fikri Ataoğlu ve Erkut Şahali, Gazimağusa; Zeki Çeler ise Girne milletvekili sıfatlarını taşıyor.
 
4 siyasi partinin ilk kez bir koalisyon oluşturmasıyla kurulan hükümet, 50 üyeli Cumhuriyet Meclisi’nde 27 milletvekiline sahip…
 
7 Ocak seçimlerinde UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP ve DP 3’er ve YDP de 2 milletvekili çıkarmıştı.
 
Başbakan Tufan Erhürman,  görevi devralmasının ardından makam odasında kısa bir açıklama yaptı.  Erhürman, bugün koalisyon hükümetinin kurularak kabinenin göreve başı yaptığını anımsattı.
 
Hükümetin çok hızlı çalışması gerektiğini kaydeden Erhürman, başta bütçe olmak üzere kendilerini bekleyen birçok konu bulunduğunu anımsattı.
 
2018 Bütçesinin Maliye Bakanlığı’nda bulunduğunu ve çok yoğun bir çalışmanın kendilerini beklediğini ifade eden Başbakan Erhürman,  hükümetin en temel prensiplerinin, insan hakları, demokrasi, adalet ve eşitlik olduğunu söyledi.
 
Erhürman, insanoğluna yaraşır bir devlet yönetimini arzuladıklarını ve seçimde kimin hangi partiye oy verdiğine bakmazsızın tüm yurttaşlara eşit şekilde kamu hızmeti sunulacağını söyledi.
 
CTP Genel  Başkanı ve Başbakan Tufan Erhürman, 4’lü koalisyonun zor olacağı yönündeki söylemleri anımsatarak, “ Evet dörtlü koalisyon kolay olmayacak ama biz bir adım ötesini söyleyip, halkla birlikte uzlaşı içinde çalışacağız” dedi..
 
Anamuhalefetin desteğine de ihtiyaçları olacağını anlatan Erhürman, UBP Genel Başkanı Özgürgün ile kişisel bir dostluğu olduğunu ve bu dostluğun iyi ilişkiler içinde devam edeceğini söyledi.
 
Erhürman, “ Bu hükümet şu andan itibaren herkese hizmet vermekle yükümlü bir hükümet olacak. Herkese hayırlısı olsun” dedi.
 
Şeffaf Gazete.com

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 MİLLİ PİYANGO VE GÜVEN - FATİH ALTAYLI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 FIRAT'IN DOĞUSUNUN GERÇEKLERİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR