Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SONDAJ GEMİSİ KIBRIS'TAN AYRILDI
SONDAJ GEMİSİ KIBRIS'TAN AYRILDI
Kıbrıs Rum hükümet sözcüsü Nikos Hristodules ise Eni’ye ait Saipem 12000 adlı geminin keşif sondajının ertelendiğini açıkladı. Gemi rotasını değiştirerek Fas’a yola çıktı.
23 Şubat 2018, 16:40
 
Kıbrıs Rum Enerji Bakanı Yorgo Lakkotrypis, adanın açıklarında doğalgaz çıkarmak için yol alan sondaj gemisinin bölgeyi terkettiğini açıkladı. Türk donanması gemiye abluka uyguluyordu.
 
Bakan Lakkotrypis, İtalyan Eni şirketine ait sondaj gemisinin Doğu Akdeniz’de doğalgaz bölgesine ulaşmak için büyük kararlılık gösterdiğini, ancak Türk savaş gemilerinin tehdidi nedeniyle durmak zorunda olduğunu söyledi.
 
Lakkotrypis, hükümetinin, Eni’nin Kıbrıs’ın güneydoğusundaki üçüncü parsele ulaşması için mutabakat sağladığını, ancak geminin 9 Şubat’tn bu yana parselden 50 kilometre ötede demirli olduğunu, zira Türk gemilerinin askeri tatbikat yaptığını hatırlattı.
 
image
 
Kıbrıs Rum hükümet sözcüsü Nikos Hristodules ise Eni’ye ait Saipem 12000 adlı geminin keşif sondajının ertelendiğini açıkladı. Gemi rotasını değiştirerek Fas’a yola çıktı.
 
Enerji Bakanı Lakkotrypis ise bu kez başarısız olsalar da Türkiye’nin doğalgaz arama çalışmalarında kendilerini engelleyemeyeceğini savundu. Kıbrıslı Rumlar, doğalgaz arama faaliyetleri için Fransız Total ve ExxonMobil dahil birçok şirkete lisans vermiş durumda.
 
Kıbrıs Rum yönetimi, kendi sularında sondaj çalışmalarının egemenlik hakkı olduğunu ve ada birleştikten sonra tüm Kıbrıs vatandaşlarının yararına olacağını savunuyor. Ankara ise bu alanda Türkiye'nin ve Kıbrıs Türkleri’nin de hakkı olduğunu, tek taraflı hareket eden Rumların bu hakları görmezden geldiğini iddia ediyor.
 
Öte yandan Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in konuyu Brüksel'de yapılan Avrupa Birliği liderleri toplantısında gündeme getirmesi bekleniyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 FIRAT'IN DOĞUSUNUN GERÇEKLERİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?

EN ÇOK OKUNANLAR