Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÜNLÜ OYUNCU KKTC'DE EV ALIRKEN DOLANDIRILDI
ÜNLÜ OYUNCU KKTC'DE EV ALIRKEN DOLANDIRILDI
KKTC'de dolandırılmasından sonra beğendiği evi almaktan vaz geçmedi ve avukatları ile Avrasya inşaat şirketine ikinci kez  parasını ödeyerek dairesine kavuştu,Selçuk Yöntem Kıbrıs şirketi '' IQ Global '' emlak şirketini suçladı..
11 Mart 2019, 06:42

                                                                                                                             KKTC'de dolandırılmasından sonra beğendiği evi almaktan vaz geçmedi ve avukatları ile Avrasya inşaat şirketine ikinci kez  parasını ödeyerek dairesine kavuştu,Selçuk Yöntem Kıbrıs şirketi '' IQ Global '' emlak şirketini suçladı..

image

Kuzey Kıbrıs'tan vazgeçmedi ,yaşadığı olayın hukuki sürecini beklerken  parayı tekrar ödedi, evinin tapusunu Avukatları Tülin Çeliker ve Meral Birinci-Sonan ile Girne tapu dairesinden teslim aldı.

Selçuk Yöntem daire parasını bu kez Avrasya Construction İnşaat Şirketi sahibi Abdullah Kürklü'ye ödeyip, Girne dairesinin tapusuna  kavuştu.

SELÇUK YÖNTEM MERKEZİ KKTC'DE OLAN '' IQ GLOBAL '' ŞİRKETİNİ SUÇLADI

image

S.Yöntem'' Yasemin Taşkıran basında serbest emlakçı olarak yansıtılıyor,çalıştığı şirketin adı ortada yok,firma sahibi Vedat Mısırlısoy beni arayıp sormadı''
 
Selçuk Yöntem dolandırılma süreci hakkında açıklamalar yaparak adeta '' ben yandım siz yanmayın '' uyarısı yaptı ve dolandırılma sürecinde hiç sorumluluk üstlenmeyen IQ GLOBAL gayrimenkul şirketini ve patronu Vedat Mısırlısoy'u '' yıllardır yanında çalışan personelini sanki tanımıyormuş gibi davranıyor '' diye suçladı.
 
Yöntem '' ben sokakta tanıdığım birine değil ,ev almak için başvurduğum firmaya inandığım için dolandırıldım '' diyerek  KKTC de tanınmış bir işadamı olan Vedat Mısırlısoy'a ait şirket hakkında dava açma süreci başlatabileceği izlenimi yaratan açıklamalar yaptı.Bu açıklamaya Avukatlarının basın bildirisi ile güçlü bir destek geldi.
 
image
 
AVRASYA İNŞAAT SAHİBİ ABDULLAH KÜRKLÜ AÇIKLAMA YAPTI.

Avrasya Construction sahibi Abdullah Kürklü,Selçuk Yöntem'in şirketlerine ait apartman dairesini almak için iletişim kurup anlaştıkları IQ GLOBAL emlak şirketi çalışanı Yasemin Taşkıran tarafından satış vaadiyle dolandırılması olayından büyük üzüntü duyduklarını açıkladı.

Kürklü,emlak sektöründe yasal boşluklar olduğunu ve üzücü olayın kapanması için ellerinden geldiğince  Yöntem'e yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Abdullah Kürklü, Yasemin Taşkıran’ın çalıştığı söz konusu emlak şirketinin Selçuk Yöntem’den özür bile dilemediğini, kendisinin de bu konuyu görüşmek üzere 3 kez randevu istemesine rağmen geri dönüş yapılmadığını ifade etti.

Kürklü ,satışı gerçekleştirilen dairenin komisyon ücretlerinin IQ GLOBAL  emlak şirketine ödendiğini,şirketin sahibi Vedat Mısırlısoy'a ulaşmak için çaba sarfettiklerini, yaşanan üzücü olayın telafisi için üç kez aradığını ve görüşme taleplerine Mısırlısoy tarafından karşılık bulmadığını söyledi.

Avrasya Construction’ın olayda isminin geçmesi firma yetkililerini rahatsız etti.

Kürklü,yaşanan olayın çok üzücü olduğunu ,kendilerinin sebep olmadığı halde olayı çözmek için gayret ettiklerini fakat maduriyeti yaratan tarafın sahibine ulaşamamanın bir açıklamasını bulamıyorum dedi ve '' Kuzey Kıbrıs emlak -inşaat  sektörü umarım bu olaydan dolayı güven kaybetmez '' dedi.

Abdullah Kürklü '' KKTC’de faaliyet gösteren emlakçılar tek tek denetlenmeli '' 

 “Bugün Selçuk Yöntem, yarın bir başka kişi… Önemli olan kişi değil, önemli olan alıcının mağdur edilmiş olması ve bu mağduriyetin giderilip, bir başka benzer mağduriyetlerin yaşanmasının önüne geçebilmektir. Bunun için de ülkedeki emlakçılar bir bir denetlenmelidir” dedi.
 
          image
Selçuk Yöntem'den sonra IQ GLOBAL emlak danışmanı Yasemin Taşkıran  için ikinci suçlama Almanya'dan geldi! 
 
Av. Tülin Çeliker ve Av. Meral Birinci-Sonan dün serbest bırakılan Yasemin Taşkıran bir dolandırıcılık olayı daha olduğunu ve şuan müvekkilleri olan Almanya’da yaşayan Mehmet Ali Beldiran’ı 41,000 Euro da dolandırdığını açıkladılar.
 
Almanya’da yaşayan Mehmet Ali Beldiran '' Selçuk Yöntem Dolandırıldı '' haberlerini görüp Kuzey Kıbrıs’a gelerek şikayetçi oldu. 

Bu açıklamadan birkaç saat sonra Mehmet Ali Beldiran’ı  41,000 Euro dolandırdığı gerekçesiyle tekrar gözaltına alınması olayın büyüme ihtimalini akıllara getirdi.

Bu suçlama ile Yasemin Taşkıran  tutukluluk talebi ile yeniden Girne’de mahkemeye çıkarıldı ve KKTC yasalarına göre iki gün tutuklu kalacak ve hakkında karar verilecek..

TAPU ALINDI VE SELÇUK YÖNTEM'İN AVUKATLARI AÇIKLAMA YAPTI.

Selçuk Yöntem’in avukatları Tülin Çeliker ve Meral Birinci-Sonan ,müvekkilleri Yöntem'in yaşamış olduğu dolandırılma olayını basın bildirisi ile açıkladılar 
 
Dolandırılma vesilesi ile müvekkilimiz olan Selçuk Yöntem, 2017 yılının Eylül ayında Avrasya Construction Ltd. isimli inşaat şirketinden Girne’nin merkezinde inşaatı yeni başlamış bir apartman dairesi satın aldı. Bu dairenin satış ve pazarlaması IQ Global Property&Development Ltd. tarafından yapıldı.
 
İşbu dairenin satışında müvekkilimizle, emlak şirketi personeli olan Yasemin Taşkıran n/d Yasemin Can ilgilendi. İnşaat şirketi ile Selçuk Yöntem arasında satış sözleşmesi imzalandı ve ilk ödeme şirket hesabına yapıldı.
 
Ağustos 2018 tarihinde apartman dairesi teslim aşamasına gelince Yasemin TaşkıranSelçuk Yöntem’den inşaat şirketine ödenmesi gereken bakiyeyi ve tapu masraflarını şahsi hesabına göndermesini talep etti.
 
Selçuk Yöntem Eylül 2018 ve Ocak 2019 tarihlerinde Avrasya Construction Ltd.isimli inşaat şirketine verilmek üzere Yasemin Taşkıran’ın hesabına toplam 352.96 TL’yi gönderdi. Ancak, Selçuk Yöntem inşaat şirketine bu paranın ödenmediğini geçtiğimiz günlerde öğrendi. Yasemin Taşkıran’ın söz konusu parayı şahsi amaçları için kullandığı öğrenildikten sonra Selçuk Yöntem polise şikayette bulundu.
 
Bugüne kadar söz konusu para gerek inşaat şirketine, gerekse müvekkilimize geri ödenmemiştir. Keza Yasemin Taşkıran,poliste vermiş olduğu gönüllü ifadesinde borçları olduğunu ve işbu parayı şahsi amaçları için kullandığını itiraf etmiştir.
 
Kıbrıs'ta dolandırılan Selçuk Yöntem'den sonra aynı emlakçı için ikinci suçlama geldi!Müvekkilimiz Selçuk Yöntem’in yaşamış olduğu bu olayın basına yansımasından sonra Almanya’da yaşayan bir diğer Müvekkilimiz Mehmet Ali Beldiran’ın da aynı şekilde Yasemin Taşkıran tarafından 40,995 Euro dolandırıldığı ortaya çıkmıştır.
image
 
 “IQ Property & Development Ltd.’e söz konusu dairelerin satışı için inşaat şirketi tarafından emlak komisyon ücretleri de birtamam ödenmiştir. Ancak IQ emlak, hala daha şirketinde kayıtlı çalışan olarak görünen Yasemin Taşkıran’ın işlemiş olduğu bu dolandırıcılık olayına bu güne kadar ilgisiz ve duyarsız kalmış, herhangi bir sorumluluk üstlenmemiş,personeli adına bir özür dahi dilememiştir.” diyen müvekkilimiz Selçuk Yöntem’in yaşadığı bu olay ile birlikte ülkemizde büyük bir sorun haline gelen emlak sektöründeki sıkıntılar ve emlak yasasındaki sorunlar yeniden gündeme gelmiştir.
 
Gerek Emlakçılar Birliği’nin gerekse devlet yetkililerinin emlak ve inşaat sektöründeki sorunların aşılması, dolandırıcılık ve benzeri olayların yaşanmaması için gereken denetimi ve yasal düzenlemeyi yapması gerekmektedir.
 
Müvekkillerimiz Selçuk Yöntem ve Mehmet Ali Beldiran’a ilk günden beridir gereken yardımı, önemi ve hassasiyeti gösteren Avrasya Construction Ltd.’e de teşekkür ederiz.
Selçuk Yöntem, Yasemin Taşkıran tarafından harcanan söz konusu meblağı, tekrardan kendi cebinden inşaat şirketine ödeyip, bugün (7 Mart 2019) Girne Tapu ve Kadastro Dairesi’nde söz konusu dairenin koçanını adına almıştır.
 Müvekkillerimiz Selçuk Yöntem ve Mehmet Ali Beldiran mağduriyetlerinin giderilmesi ve/veya en aza indirilmesi için her türlü yasal ve hukuki yola başvuracaklar.
 Kamuoyuna Duyurulur.
 
Av. Tülin Çeliker (LL.B.(Hons), LL.M)
Av. Meral Birinci-Sonan (Barrister-at-law)
BSCS Hukuk Bürosu, Girne.
 
Şeffaf Gazete.com
 

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 KORONAVİRÜS'ÜN VERGİLERE ETKİSİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ







EN ÇOK OKUNANLAR