Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ
KKTC  HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde 15 ay önce Cumhuriyetçi Türk Partisi liderliğinde, Demokrat Parti , Toplumcu Demokrasi Partisi ve Halkın Partisi ortaklığında kurulan Koalisyon Hükümeti, istifa etti.
9 Mayıs 2019, 08:48

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın görevinden istifa ettmesi ile başlayan istifa sürecinin ardından Kudret Özersay'ın başkanlığını yaptığı koalisyon ortağı Halkın Partisi hükümetten çekilme kararı aldı. Gelişmelerin ardından KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, hükümetin istifasını sundu.

image

Erhürman, istifasının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Erhürman, bu kadar hızlı davranılmasını istemesinin nedeninin ülkenin ciddi bir ekonomik krizden geçiyor olması ve ülkenin istikrara ihtiyacı bulunması olduğuna işaret etti ve 
istikrarlı bir yapıya ihtiyaç var ,dedi.
 
Erhürman ; '' Yeni hükümete şimdiden başarılar dilerim 15 aylık bir hükümet döneminde birlikte görev yaptığım tüm bakan arkadaşlarıma bürokratlarıma yürekten teşekkür ederim Benim için zorlu bir döneme denk geldi. Canla başla çalıştık. Bu akşam parti meclisimiz toplanacak. Koalisyon formülünün bu meclis içerisinde barındığını düşünüyorum erken seçime gidilecek bir ortam görmüyorum. Koalisyon çıkmazsa erken seçime gidilebilir ''
 
image
 
Kuzey Kıbrıs yine bir siyasi krizin eşiğinde her kurulan hükümeli ortalama birbbuçuk sene civarında ayakta duruyor.
 
4 partiden oluşan KKTC hükümeti ortaklarından Demokrat Parti Genel Başkanı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, oğluna devlet arsalarını ortaklarına danışmadan kiralanması ile ilgili kriz ardından bakanlık görevinden ayrıldı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Denktaş, hükümete desteğinin süreceğini belirtti,fakat bu karar hükümeti ayakta tutmaya yetmedi.
Denktaş, “Başbakana yazılı olarak Maliye Bakanlığından istifa ettiğimi gerekçelerimle iletmiş bulunuyorum. Herhangi bir basın organına bu konuda bir açıklama yapmış değilim… Gerekli açıklamayı bir süre sonra yapacağım… Hükümete desteğim, hükümet devam ettiği sürece var olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
image
 
KKTC'DE İLK KEZ DENENEN DÖRT ORTAKLI HÜKÜMET İSTİFA ETTİ 
 
Serdar Denktaş’ın istifa açıklamasından sonra koalisyon ortağı KKTC Halkın Partisi hükümetten çekilme kararı aldı.
 
HP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yaklaşık 3,5 saat süren Halkın Partisi Parti Meclisi toplantısının ardından, basının karşısına parti meclis üyeleriyle birlikte çıktı. Kudret Özersay, Parti Meclisinde yapılan oylamada 4 hayır oyuna karşı, 55 evet oyu ile hükümetten çekilme kararı aldıklarını aktardı.
 
 “Muhalefette mi kalacağız, hükümet görüşmesi mi yapacağız, buna parti meclisi karar verecek” 
 
Basın toplantısında 15 aylık hükümetle ilgili değerlendirme yapan Özersay, hükümetten çekilme sebepleri arasında Maliye Bakanlığı’nın arazi kiralamalarını ve “güven bunalımını” gösterdi.
 
“HP olarak her ne isterse olsun, her ne pahasına olursa olsun hükümette olalım ya da kalalım görüşünde olmadık” diyen Özersay, “gelinen noktanın HP açısından sineye çekilebilecek bir nokta olmadığını” söyledi.
 
Özersay, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın istifası konusunda ise Denktaş’ın sıradan bir bakan değil, dörtlü koalisyon ortağı bir partinin başkanı olduğuna dikkati çekti. HP Genel Başkanı Özersay, bundan sonrasına ilişkin sorular üzerine erken seçim ihtimalini de dışlamadığını söyledi.
 
image
 
Gelişmelerin ardından KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin istifasını KKTC  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya sundu.
 
Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman’ın istifasını sunduğu görüşmede yaptığı açıklamada, siyasi partilerin kendi arasında istişarelerini tamamlamasından sonra görüşmelerine pazartesi başlayacağını ve ardından güvenoyu alabilecek bir hükümet oluşumu için görevlendirme yapacağını açıkladı.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetinin kısa ömrü
 
7 Ocak 2018’deki erken genel seçimin ardından Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman başkanlığında 2 Şubat 2018’de kurulan CTP - HP - DP -TDP'den oluşan 34. Hükümet olan '' Dörtlü koalisyon '' hükümetinin, Cumhuriyet Meclisi’nde 27 milletvekili bulunuyor.
 
7 Ocak 2018 seçimlerinde UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP ve DP 3’er ve YDP de 2 milletvekili çıkarmıştı.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 KORONAVİRÜS'ÜN VERGİLERE ETKİSİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR