Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜDAHALELER TARİHSEL YARA AÇAR
MÜDAHALELER  TARİHSEL YARA AÇAR
Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı, “Ben Türkiye Cumhuriyetinin bir dostu olarak konuşuyorum. Yapılan bu müdahaleler derin yaralar açmaktadır. Kıbrıs Türk halkının Türkiye Cumhuriyetine yabancılaşması demek tarihsel ve kültürel bağların çok büyük yara alması demektir.
16 Ekim 2020, 14:10

 

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı, "Kıbrıs konusunda çözüm mücadelesinden vazgeçmeden, Rum Yönetimi tarafından gasp edilen hakları geri almak için kararlı bir duruş sergilenmesi gerektiğini" kaydetti.

Olmayacak işlerin peşinden giderek gasp edilen hakları alma mücadelesini terk edersek adım adım bağımlılığın arttığı ve bölünmüşlüğün pekiştiği bir sürecin yaşanacağı uyarısında bulunan Akıncı, “Bu da halkımıza yapılacak en büyük yanlış olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı Kıbrıs Genç Tv’de Aysu Basri Akter'in programına konuk olarak soruları cevapladı.

Akıncı seçime 2 gün kala sürece ilişkin görüş ve düşüncelerini ortaya koydu.

Seçimlerin ardından gayrı resmi 5’li toplantı ile birlikte sürecin yeniden başlayacağını belirten Akıncı, “Bu süreci sonuna kadar zorlayacağız, çünkü çözüm en çok da gençlerimizin yararına olacaktır” dedi.

Çözümle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nden buraya gelip yerleşen ve vatandaş olan kişilerin de Federal Kıbrıs Cumhuriyetinin vatandaşı olacağını belirten Akıncı, “Onların da mutlu ve huzurlu geleceği çözümdedir” dedi. 

HALKIN İRADESİNE HERKES SAYGI DUYACAK

Kıbrıs’ta da diplomatlık yapmış Engin Solakoğlu’nun da söylediği gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ta meşruiyetini, Kıbrıs Türklerinin varlığından aldığını anımsatan Akıncı, “Kıbrıs Türk halkı birilerinin işareti ile hareket eden bir topluluk değildir. Tıpkı bir zeytin ağacı gibi buralara kök saldı ve kendi özgür iradesi ile demokrasi içinde güçlenerek bu topraklarda var olacak.  Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele, Güzelyurt ve Lefke’den yurttaşlarımız kendi özgür iradeleri ile bu seçimi yapacak ve buna bütün dünya saygı duyacak” dedi. 

Halkın ortaya koyacağı demokratik ve özgür iradesinin Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin doğru zeminde ilerlemesine de yardımcı olacağını belirten Akıncı, “Ben Türkiye Cumhuriyetinin bir dostu olarak konuşuyorum. Yapılan bu müdahaleler derin yaralar açmaktadır. Kıbrıs Türk halkının Türkiye Cumhuriyetine yabancılaşması demek tarihsel ve kültürel bağların çok büyük yara alması demektir. O nedenle herkes çok dikkatli olmalıdır” dedi.  

“BU İŞİN ARTIK DİNGİLİ KOPTU”

Tehditlere yönelik bir soru üzerine “Cumhurbaşkanı bile bu şekilde tehdit ediliyorsa bu ülkede bu gidişatın devam etmesi durumunda gelecek karanlık demektir” diyen Akıncı şunları kaydetti: “Seçimlere bu kadar müdahale etmek, olacak iş değildir. Bu işin artık dingili koptu. İnanıyorum ki toplumumuz ‘onurum ile yaşama hakkım vardır, Türkiye ile ilişkilerim de ancak demokrasi içinde düzelir, bunu seslendirenleri de düşman olarak nitelemekten vazgeçin’ diyecektir.

image

Kıbrıs Türk halkının önümüzdeki Pazar iradesini ortaya koyarak yeni bir sayfa açacağını belirten Akıncı şunları kaydetti: “Halk kararını verecek ve kendi kaderini kendisi belirleyecek. Demokrasi içinde insan haklarına saygılı, özgüvenli bir yapı olacak. Bu kararla birlikte tarihten gelen bağlarımız olan Türkiye ile de kişilikli ve eşitlikçi bir şekilde geleceğe birlikte yürüyeceğiz. Halkın ortaya koyacağı iradeyi herkes saygı duyarak alkışlayacak. İradesiyle özgürlük ve özgünlüğü ile demokrasisine sahip çıkan Kıbrıs Türk halkının dünya nezdindeki saygınlığı da artacak. Seçimlerin ardından sağduyu hakim gelecek, bu sayede ilişkiler çok daha sağlıklı bir düzlemde ilerleyebilecektir.

”KKTC’nin seçilmiş lideri olarak Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyi bir bütün olarak Türkiye’ye dost bir coğrafya olmasını istediğini söyleyen Akıncı, bunun Kıbrıslı Türklerin yanısıra, Türkiye ile Kıbrıslı Rumların da yararına olacağını ifade etti. 

“KKTC’NİN DEMOKRASİSİNE SAYGI BEKLERİZ”

Bir soru üzerine halkın demokratik tercihini ilgisiz konularla ilişkinlendirmenin anlamsızlığına vurgu yapan Akıncı, “Kıbrıs Türk halkı 2 aday arasında karar verecek, bu demokratik karara da herkes saygı gösterecek. Şu gerçek var ki, iş dünyası, çalışma yaşamındaki insanlar ve tüm yurttaşlar olarak bu ortak paydada buluşmalıyız. Nasıl ki biz Türk demokrasisine saygı duyarız, onlardan da KKTC’nin demokrasisine saygı bekleriz” dedi. 

    image

“SAYIN TATAR İLE PROGRAMA ÇIKMAYA HAZIRIM”

Bir soru üzerine UBP adayı Tatar ile birlikte programa çıkmaya hazır olduğunu belirten Akıncı, “İlk turda her yurttaşın bir tercihi oldu, şimdi 2 aday kaldık. Keşke Sayın Tatarla bir programda buluşarak konuları enine boyuna tartışsak ve insanlarımıza da daha rahat karar verme olanağını tanıyabilsek” dedi. 

 “KATILIMCILIK EN ÖNEMLİ UNSUR OLACAK”

Birinci tur boyunca vurguladığı gibi katılımcılığın önümüzdeki dönemde çok önemli olacağını belirten Akıncı, gerek Kıbrıs konusu gerekse de iç konular bağlamında görev süresinde başlattığı bu mekanizmanın çok daha etkin bir yapıya kavuşturulması için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

 “SANDIĞA GİDİN”

Seçimlerin ilk turunda pandeminin de etkisiyle katılımın düşük olduğunu ancak açıklanan seçmen listelerinin kaçının bu adada olduğunun da bilinmesi gerektiğini kaydeden Akıncı, ilk turda Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı önlemlerin yerinde olduğunu ve onları kutladığını belirtti.Akıncı, “Yurttaşlarımız gönül rahatlığı içinde oy kullanmaya gidebilirler. Bu kadar önemli bir dönemde iradelerini ortaya koymalıdırlar. İç sesilerine ve vicdanlarının sesine kulak vererek oylarını kullansınlar” dedi. 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 OFİS DÖNEMİ BİTTİ Mİ ? A.Nazmiye Uça
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ŞÖHRET

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR